btbilgi

Nesnelerin İnterneti teknolojilerinden en çok faydalanacak dikey pazarlardan biri ev otomasyonu olacak. Henüz herhangi bir standartın veya lider bir markanın bulunmadığı bu bakir pazar, en büyükten en küçüğe kadar tonla fimanın dikkati altında. Şimdiye kadar bu alana yatırım yapan Samsung ve Google gibi büyüklerin arasında iki rakip dikkat çekiyor. Açık sistemli Amazon Alexa ve kapalı sistemli Apple Homekit.

Apple’ın akıllı ev platformu, firmanın benzer ürünlerinden beklediğiniz gibi düzgün çalışıyor ve birçok iş ortağı var. Hatta iOS 10 mobil işletim sistemi içine bile gömülü parçaları olduğu için çok hızlı büyüme potansiyeline sahip. Homekit ile evinize akıllı ampuller, kilitler, ısıölçerler, otomatik perdeler, akıllı prizler, güvenlik kameraları, klimalar ve envai çeşit sensör kurabilirsiniz.

Homekit ve Apple’ın dijital asistanı Siri beraberce çalışabiliyorlar. Yani evinize kurulu sistemi Siri’ye sesli komut vererek kumanda edebilirsiniz. Ayrıca Apple TV cihazını tüm evdeki akıllı nesneleri birbirine bağlamak için bir merkez olarak kullanabiliyorsunuz. Apple’ın bu alanda 100’e yakın onaylanmış ürüne desteği var. Bunları üretenler arasında Honeywell ve Philips gibi büyük markalar da bulunuyor.

Ev otomasyonunda Apple Homekit, Amazon Alexa’ya karşı

Homekit’in zayıf yanı, sisteme uyumlu hale gelmesi gereken tüm cihazların Apple’ın onayından geçmesi zorunluluğu. Apple uyumluluk başvurusunda bulunan üretici firmalara, cihazlarda kendi üretimi olan özel bir çipin kullanılmasını zorunlu kılıyor. Ayrıca daha güvenli bir ağ yaratabilmek için Wi-Fi ve Bluetooth bileşenlerinde de uyulması gerekli zorunluluklar mevcut. Bu da cihaz başına 50 sent ile 2 dolar arasında ekstra maliyet ve cihaz tasarımlarında sınırlama anlamına geliyor.

Perakende devi Amazon’un dijital asistanı Alexa da ev otomasyonu alanında kısa sürede çok hızlı büyüyen örneklerden biri haline geldi. Digital Trends sitesi, Alexa’nın şu anda 250 civarı ürüne destek verdiğini ve bu sayının her geçen gün arttığını belirtiyor. Amazon ev otomasyon firmalarına Apple’ın yaptığı gibi sınırlamalar getirmiyor. Çünkü bu sistem açık bir platform ve isteyen herkes Alexa ile beraber çalışacak ürün geliştirebilir.

Apple’daki ürün seçenekleri Alexa için de aynı şekilde bol çeşitli. Hatta eğlence sistemlerinden akıllı beyaz eşyalara kadar daha fazla türden cihaz desteklendiği bile söylenebilir. Amazon’un bu iş için özel hazırladığı Smart Home Skill API’si (Application Programming Interface – uygulama geliştirme arayüzü) tüm geliştiricilerin kullanımıa açık. Aynı Siri’ye sesli kumanda ettiğiniz gibi, bir kez evdeki akıllı cihazları Alexa’ya bağladığınızda hepsine sesle kumanda edebiliyorsunuz.

Görüldüğü gibi iki markanın sunduğu akıllı ev sistemlerinde çok büyük farklılık yok. Ama bir endüstri standartı oluşturma konusunda kapalı sistem tercih eden Apple mı, yoksa açık bir yaklaşım güden Amazon mu daha başarılı olacak, onu hep beraber göreceğiz. Ne olursa olsun, sağlıklı rekabet her zamanki gibi biz tüketicilere yarıyor olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.