btbilgi

Dünyanın en akıllı bastonu WeWALK, Young Guru Academy’nin (YGA) Vestel’in Erişilebilirlik Projesi kapsamında birlikte gerçekleştirdiği bir proje. Görme engellilerin hareket özgürlüğünü artırmak ve hayatını kolaylaştırmak için geliştirilen ürün, başarısını bir kez daha kanıtlamak üzere. Çünkü proje Şubat sonunda Mobil Dünya Kongresi dahilindeki “Global Mobile Awards 2017” ödüllerinde “En İyi Giyilebilir Mobil Teknoloji” kategorisinde finale kalmış durumda.

Tohumları Mayıs 2016’daki Engelsiz Hackhaton etkinliğinde doğan akıllı baston, ilk başarısını Turkcell’in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı üzerinde açılan kampanya ile gösterdi. Kampanya başladığı andan itibaren iki günde 220 bin TL’nin üzerinde destek almayı başardı. WeWALK geçtiğimiz aylarda da TİM İnovasyon Zirvesi’nde Yılın Sosyal İnovasyonu olarak seçilmişti.

WeWALK akıllı bastonun en önemli özelliği, sensörleri ile kullanıcının göğüs ve baş hizasında önüne çıkabilecek tabela, direk, ağaç dalı gibi engelleri algılaması. Böylece görme engelliler şehir ortamında çok daha rahat hareket edebiliyorlar. Ayrıca Bluetooth üzerinden akıllı telefonlara da bağlanıyor ve baston üzerindeki kumanda ile telefon uzaktan kontrol edilebiliyor. Açık bir yazılım platformuna sahip baston için geliştiriciler çeşitli uygulamalar yazabiliyorlar. Buna en iyi örnek, Turkcell ve YGA işbirliğiyle üretilmiş, görme engellilerin sosyal hayata daha aktif katılmalarını sağlayan Hayal Ortağım mobil uygulaması. Bu uygulama ve WeWALK sayesinde görme engelliler AVM’lerde gitmek istedikleri mağazaya kadar gidebiliyor, beklediği otobüsün durağa geldiğini anında öğrenebiliyor.

Akıllı bastonun finale kaldığı “Global Mobile Awards 2017” yarışması, her sene Mobil Dünya Kongresi  (GSMA Mobile World Congress) içinde yer alıyor. Bu sene 22.si yapılacak olan yarışmada 8 kategoride toplam 40 ödül verilecek. Mobil Dünya Kongresi bu sene 27 Şubat – 2 Mart arasında Barselona’da düzenlenecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.