btbilgi

Bilişim sektörünün pazar büyüklüğüne dair tahminlere göre, 2017 yılında Türkiye’nin toplam bilgi teknolojileri harcamaları 22,3 milyar dolar olacak. Telekom hariç BT pazarı büyüklüğünün ise 10,9 milyar dolar olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Pazar araştırması ve danışmanlık şirketi International Data Corporation (IDC), “IDC Öngörüleri” etkinliğinde, ülkenin önde gelen CIO’ları ve BT tedarikçilerini 2017 yatırım önceliklerini tartışmak üzere bir araya getirdi.

IDC Türkiye Ülke Müdürü Nevin Çizmecioğulları, dijital dönüşüm çalışmalarının ülkenin en fazla harcama yapan kurumlarında yavaşlayarak da olsa devam edeceğini belirterek, “Özellikle kısıtlanan BT bütçelerinin ortaya çıkardığı maliyet optimizasyonu ihtiyacı, yazılım ve BT hizmetleri etrafındaki harcamaları etkileyecek. Telekomünikasyon, finans, sağlık, eğitim ve perakende sektörlerinde ise altyapı harcamaları 2017’de ilerlemeye devam edecek.” dedi.

Telekom hariç BT pazarı 10,9 milyar dolar
IDC, 2017 yılında Türkiye’de telekomünikasyon haricinde kalan BT pazarının 10,9 milyar dolar büyüklüğe ulaşmasını beklediğini açıkladı. Bu rakam, 2016 yılında öngörülen yüzde 1,9 oranındaki yıllık büyümeyle eşleşmekte. Sermaye yatırımının (CAPEX) düşürülmesi, tüm kurumlar için ana öncelik haline geleceğinden, bulut ve dış kaynak hizmetleri gibi işletme giderlerine (OPEX) dayalı iş modelleri artarak itibar kazanacağı öngörülüyor. Aynı zamanda, BT hizmetleri ve yazılım bölümlerinin, IDC’nin öngördüğü tahmini yüzde 7,1 ve yüzde 6,2’lik yıllık büyüme oranlarıyla 2017 yılında Türkiye’nin en hızlı büyüyen bölümleri olması beklenmekte.

İlgili Haber: Bilişim harcamaları 2017’de 3,5 trilyon doları bulacak

Bazı sektörler büyürken perakende sıkıntılı
Sektör bazında bakıldığında ise, sağlık, kamu hizmetleri ve ulaşım sektörlerinin harcamalarında 2017 yılında en yüksek büyüme oranlarının görülmesi bekleniyor. İletişim, finans, üretim ve kamunun yılın en büyük harcama yapanlar olacağı bekleniyor. Perakende sektörünü ise zorlu bir yıl beklemekte. Kârlılık endişesi yaşayan bazı piyasa oyuncularını, ya çalışan sayısını azaltarak, ya da şube sayısını düşürerek (veya her ikisini yaparak) operasyonlarını küçültmeye itti.

Yatırımlara yön verecek trendler
IDC’ye göre, 2017 yılı ve ötesi için beş kapsayıcı eğilim Türkiye’nin yatırımlarını şekillendirecek.

  • Bulut teknolojileri 2017’de yeni bir uyum seviyesine yükselerek, tedarikçiler arasında artan rekabet, agresif fiyatlandırma, paket satış ve müşteri hizmetlerine neden olacak.
  • Büyük veri ve analitiğin tanımlayıcı olmasından ziyade doğası gereği daha çok öngörücü olacak. Bu da keşif ve araştırma, performans yönetimi ve operasyonel zeka alanları çevresinde yeni kullanıcı örneklerinin çıkmasını sağlayacak.
  • Sürdürülebilir güvenlik ülkenin CIO’larının karşı karşıya geleceği birinci zorluklardan biri olacak ve güvenlik çözümleri harcamalarının 2017 yılında 230 milyon dolarlık çizgiyi aşacak.
  • Dijital dönüşüm çalışmaları itici güç olmaya devam edecek Türkiye’de, IDC araştırmasının verilerine göre kurumların yaklaşık yüzde 70’i bunu ya planlarına almış durumda ya da girişimlerini başlatmak üzere.
  • Akıllı şehir girişimleri 2017’de daha pragmatik bir yaklaşımla ele alınacak, kamu kurum ve ortakları yenilikçi ulaşım, vatandaş işleri, ve acil cevap hizmetlerini mümkün kılarak, sakinlerinin hayatlarında gözle görülebilir iyileştirmeler yapacak.
Microsoft için bu seneki en önemli  konuların başında yapay zeka geliyor.

Microsoft’un ana konusu yapay zeka
Etkinliğin ev sahipliğini yapan Microsoft Türkiye’nin Genel Müdürü Murat Kansu, “İçinde bulunduğumuz dijital dönüşüm çağının en önemli itici güçlerinden biri olan yapay zeka konusunu bu sene en önemli odak alanlarından biri olarak belirledik. Yapay zekada vizyonumuz 4 ana unsurdan oluşuyor: Birincisi, bireylerin uygulamalar ve bilgisayarlar ile olan iletişimini doğal iletişim modelleri ile yeniden tanımlamak. İkincisi uygulamaların daha akıllı olmasını sağlamak, üçüncüsü yapay zeka teknolojilerini yazılım geliştiricilerin kullanımına açmak ve son olarak dünyanın en büyük süper bilgisayarını bulutta inşa etmek.”

“Bu vizyon doğrultusunda 2017’de üç ana hedefimiz var” diyen Kansu şunları söyledi: “Birincisi sektörel bazda Türkiye için önemli olan finans, üretim, perakende, sağlık, otomotiv ve kamu sektörlerinde, en az üçer tane yapay zeka bölgesel başarı hikayesi oluşturmak. İkincisi ise girişimcilik özelinde, ülkemizdeki startup ve girişimcilik ekosisteminden dünya çapında yapay zeka inovasyon örnekleri çıkartmak istiyoruz. Üçüncü hedefimiz ise eğitim. Lise-üniversite öğrencilerinin yapay zeka ve büyük veri teknolojilerini öğrenmelerini ve proje yapmalarını sağlamak için kollarımızı sıvadık, bu alanda kalifiye insan gücünün yetişmesi için var gücümüzle çalışacağız.”

Sektör liderleri 2017 yılı yatırım planları ve vizyonlarını paylaştı
Toplantıda bir araya gelen bilişim sektörü şirket yöneticileri bu yıl için yatırım planlarını ve vizyonlarını paylaştılar.

Liderler yatırım planlarını paylaştı
2017’nin öngörüleriyle yatırım planlarını ve vizyonlarını anlatan sektörün öndegelen bilişim sektörü liderleri arasında Borusan Holding CIO’su Ali Fuat Çötelioğlu, Migros BT Direktörü Kerim Tatlıcı, Eureko Sigorta CDO’su İlker Arabacı, Turkcell CIO’su Serkan Öztürk, CarrefourSA BT Direktörü Önder Kaplancık, Yapı ve Kredi Bankası CIO’su Cengiz Arslan, Denizbank COO’su Dilek Duman, KoçSistem genel Müdürü Mehmet Nalbantoğlu, Netaş CEO’su C.Müjdat Altay, IBM Ülke Müdürü Defne Tozan, HPE Genel Müdürü Güngör Kaymak, Dell-EMC Genel Müdürü Sinan Dumlu, SAP Genel Müdürü Zeynep Keskin, Huawei Enterprise Ülke Müdürü Serdar Yokuş ve Cisco Genel Müdürü Cenk Kıvılcım yer aldı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.