btbilgi

Okullara bilişim alanında donanım ve yazılım desteği vermek için oluşturulmuş ‘HP for Education’ (Eğitim İçin HP) programının artık yeni bir ortağı var. Dünyaca ünlü oyuncak firması Lego, Londra’da düzenlenen eğitim teknolojisi etkinliği Bett 2017’de bu programa destek vereceği duyurusunu yaptı. Programdan faydalanan okullar, HP’nin çeşitli alanlarda desteğinden faydalanıyor ve ek hizmetlerle ürünlerde indirimler alıyorlar.

Lego firması HP’nin programına iki şekilde destek vereceğini açıkladı. Birincisi ortaokul öğrencilerine basit robotik konularını öğretecek ‘Mindstorms Education EV3’ paketini sağlamak olacak. Bu paketteki parçalar ve özel yazılım sayesinde çocuklar erken yaşta kendi robotlarını yapabiliyor ve onları çeşitli görevler için programlayabiliyorlar. Paketin yazılım kısmı hem PC’de, hem de iOS ve Android platformlarında uygulamalara sahip.

İkinci destek ise ilkokul öğrencilerine yönelik olacak. Lego burada daha basit şeyler inşa etmeye yarayan eğitim seti ‘WeDo 2.0’ı okullara sunacak. Bu paketteki parçalar ve basit sensörlerle çocuklar kendi oyuncaklarını tasarlayacak ve onlara küçük beceriler eklemeyi öğrenecekler. İki paketin içeriği de okullardaki bilim derslerine destek olacak şekilde özellikle tasarlanmış.

HP’nin İş Geliştirme Müdürü Neil Sawyer konuyla ilgili “Okulların bilişim harcamaları için sınırlı bütçeleri olduğunun farkındayız. Her sene bütçelerini donanıma mı, yoksa eğitim yazılımlarına mı harcayacaklarına karar veremiyorlar. Biz okullara destek olarak, öğrencilerin teknolojiyi öğrenmelerinde ihtiyaçları olan donanım ve uygulamalardan eksik kalmalarını engellemek istiyoruz.” şeklinde açıklama yaptı. Alphr sitesinin raporuna göre Sawyer HP olarak, yaratıcılık konusunda önemli bir marka olan Lego ile güçlerini birleştirdiklerine memnun olduklarını da iletti. ‘HP for Education’ programının Frog ve The tablet Academy gibi başka destek ortakları da bulunuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.