btbilgi

Tüm dünyayı birbirini bağlama misyonu ile hareket eden Facebook 28 Ocak’ta kutlanacak ‘Veri Gizliliği Günü’ kapsamında gizlilik ayarlarını değiştirdi. Facebook bu gizlilik ayarlarında hesapların çalınması konusuna öncelik verirken diğer birkaç noktada da değişiklik yaptığını ifade ediyor.

Facebook Veri gizliliği, yönetimi, şeffaflık ve kişisel verilerin kullanımı konusunda insan odaklı bir yaklaşım benimseyen ve kişilere daha fazla kontrol gücü vermek için çalıştığını söyleyen Facebook, 28 Ocak’ta kutlanacak olan Veri Gizliliği Günü kapsamında Gizlilik Esasları sitesini yenilediğini duyurdu. Facebook topluluğundan alınan geri bildirimler doğrultusunda mobilden çok daha kolay erişilebilir hale gelen yeni Gizlilik Esasları sitesine, aralarında Türkçe’nin de bulunduğu 44 dilde erişilebiliyor.

İlk olarak 2014 yılında kullanıma sunulan Gizlilik Esasları sitesi, insanların Facebook’taki bilgilerini yönetmesine yardımcı olacak faydalı ipuçları ve 32 interaktif kılavuz içeriyor. Söz konusu kılavuzlardan bazıları şöyle:

  • Gizliliğinizi Yönetin: Facebook’ta güvenli bir biçimde paylaşım yapabilmeniz için gizlilik ayarlarınızı nasıl kişiselleştirebileceğiniz hakkında bilgi verir.
  • Güvende Kalın: Hesabınızın güvenliğini nasıl artırabileceğinizi ve Facebook’un bu konunda size nasıl yardım edebileceğini keşfetmenizi sağlar.
  • Reklam: Size gösterilen reklamları nasıl kontrol edebileceğiniz hakkında bilgi verir.
  • Birlikte Çalışma: Facebook ailesindeki şirketlerin, deneyiminizi daha iyi hale getirmek için birlikte nasıl çalıştıkları hakkında bilgi verir.

Konuyla ilgili Facebook sitesindeki güvenlik ayarları ile ilgili videodan da yardım alabilirsiniz.

Facebook Türkiye Direktörü Derya Matraş ile daha önce yaptığımız röportajda Matraş Facebook Gizliliği ile ilgili sorumuzu “Hükümetlerden gelen talepleri Facebook hüküm ve koşulları ile söz konusu ülkenin kanunlarına göre değerlendiriyoruz. Veri ve içerik sınırlamaları kapsamında her hükümet talebi için detaylı bir yasal süreç uyguluyoruz. Hangi ülkeden gelirse gelsin, hükümetin kullanıcı bilgisi talepleri yasal yeterliliğe uygunluk açısından derinlemesine inceleniyor” şeklinde cevaplamıştı.

Facebook’un aldığı önlemler ne kadar barındırdığı topluluğu koruyacak bu bir soru işareti ama istenilen değişiklikler konusunda Facebook ailesini yönlendirebilirsiniz. Facebook üzerinde rahatsızlık hissediyorsanız,  Topluluk Standartlarının gelişmesine yardımcı olmak için önerilerinizi de sunabilirsiniz. Herhalde Facebook bu önerilerinizi dikkate alacaktır.

 

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.