btbilgi

2035 yılına kadar trafikte 100 milyon elektrikli araç olacak. 2015’te 1 milyon 235 bin adet olan elektrikli araç sayısı BP Enerji Görünümü raporunda yer alan tahminlere göre önümüzdeki 17 yılda 100 kat artacak.

Batarya maliyetlerinin düşmesi elektrikli araçlara olan talebi artıracak.
Batarya maliyetlerinin 250 $/kWh seviyesinden 100 $/kWh düzeylerine düşmesi bekleniyor.

Uzun vadeli enerji trendlerini değerlendirerek dünya enerji piyasaları için gelecek 20 yıla yönelik tahminler geliştiren BP Enerji Görünümü Raporu 25 Ocak tarihinde yayınlandı. Rapora göre, global enerji talebi yılda ortalama yüzde 1,3 artışla 2035’e kadar yüzde 30 civarında yükselecek. Enerji talebindeki bu artış, global GSYİH’de beklenen yıllık yüzde 3,4 artıştan daha düşük olacak. Kömür, petrol ve doğalgaz ise 2035’e kadar ana enerji kaynağı olarak kalacak. Raporda, elektrikli araçların sayısının yaklaşık 100 kat artışla 100 milyon adete ulaşacağı tahmin edilirken, bu araçların dörtte birinin hibrit olacağı, kalanının ise sadece elektrikle çalışacağı belirtildi.

2035 yılına kadar trafikteki araçların yüzde 5,5'i elektrikli olacak
2035 yılına kadar trafikteki araçların yüzde 5,5’i elektrikli olacak. Trafikte toplam 1,8 milyar adet araç olacağı öngörülürken elektrikli araçların sayısının ise 100 milyon adet olacağı tahmin ediliyor.

Araçların yüzde 5,5’i elektrikli olacak
Küresel araç filosu toplamının ise 2035 yılına kadar gelir artışı ve altyapıdaki iyileştirmelerle 1,8 milyar adete ulaşacağının öngörüldüğü raporda, elektrikli araçların toplam filonun yüzde 5,5’ini oluşturacağı tahmin ediliyor.

Raporda, otonom otomobiller, araç paylaşma ve havuz sistemi gibi otomobil pazarını etkileyen daha geniş mobilite devriminin etkisini hesaba katacak iki örnekleyici senaryo yapılandırılıyor.

Elektrikli araçların yaygınlaşmasındaki en önemli faktörün akaryakıt fiyatları olduğu vurgulanan raporda, araçlarda kullanılan bataryaların maliyetinin düşmesi, hükümetlerin elektrikli araçlara uyguladıkları teşvik programları, normal araçların verimliliğinin gelişmesindeki hız ve tüketici tercihleri ise diğer önemli unsurlar olarak sıralandı.

2015 yılında günlük 19 milyon varil tüketim ile otomobiller toplam tüketimin yüzde 20'sini yapıyordu.
2015 yılında günlük 19 milyon varil tüketim ile otomobiller toplam küresel talebin beşte birini oluşturuyordu.

Petrol talebi 1,2 milyon varil azalır
Raporda, elektrikli araçların petrol talebindeki büyümeyi az da olsa yavaşlattığına dikkat çekilerek, 2015’te trafikteki araçların günlük 19 milyon varil akaryakıt talebi olduğu ve bu rakamın küresel petrol talebinin beşte birine denk geldiği kaydedildi.

Gelecek 20 yılda araç sayısının ikiye katlanmasının aynı şekilde akaryakıt talebini de artıracağı belirtilen raporda, “Elektrikli araç sayısındaki 100 milyonluk artış petrol talebini günlük 1,2 milyon varil düşürecektir.” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye’de de elektrikli ve hibrit araç kullanılıyor
Türkiye’de de sayıları oldukça az olmakla birlikte hibrit ve elektrikli araç kullanıcıları bulunuyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) 2016 yılı Aralık ayında yayınladığı değerlendirme raporuna göre 2016 yılında 44 adet elektrikli ve 1.010 adet hibrit otomobil satışı gerçekleşti.

Yenilenebilir enerji üretimi 4 kat artacak
Doğalgazın petrol ve kömürden daha hızlı gelişme gösterdiği belirtilen raporda, hızla yaygınlaşan LNG’nin global düzeyde entegre olmuş bir doğalgaz pazarı oluşturacağı ifade edildi. Yanmaz enerji kullanımını 2030 itibarıyla talep artışının ana kaynağı olarak gösteren rapora göre, yenilenebilir enerji kaynakları önümüzdeki 20 yılda dört kat gelişecek, global kömür tüketimi de zirve yapacak. Karbon emisyonlarının son 20 yılın oranlarının üçte birinden daha az bir artış gösterdiğine dikkat çekilen raporda, yine de karbon emisyonlarının devam ettiği ve farklı aksiyonlar alınması gerektiğinin altını çizildi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.