btbilgi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kutup Araştırmaları Uyg-Ar Merkezi (PolReC)’nin organizasyonunda Türkiye’ye getirilen “Hepimizin Antarktikası” isimli fotoğraf sergisi son kez açıldı. Türkiye’nin Antarktika’daki bilimsel araştırmalarını yürüten PolReC (Polar Research Center) ekiplerinin bölgeye yaptığı seferlerde çektikleri fotoğrafların da yer aldığı sergi 26 Ocak-2 Şubat tarihlerinde son kez açık olacak.

Sergideki fotoğraflar, Ulusal Antarktika Programı Yöneticileri Konseyi (COMNAP) ve Antarktika Bilimsel Araştırma Komitesi’nin (SCAR) farklı kategorilerde ödül verdiği eserler. Bu eserler kıtada çekilmiş olan en iyi 50 fotoğrafı içeriyor. Herkesi Güney Kutbu’nu keşfetmeye davet eden sergi, İstanbul Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde izlenebilir. Sergiyi sunan İTÜ PolReC kıtada küresel iklim değişikliği, denizlerdeki canlı çeşitliliği, kara yapısı, deniz dip yapısı, deniz buzullarının türleri, korunmuş alanlar, kayaç yapıları, liken çeşitliliği, kıtadaki yaşam şartlarının insan üzerine etkisi gibi konularda araştırmalar yürütüyor.

İTÜ PolReC ile Antarktika gezileri tanıklığına son davet

“Hepimizin Antarktikası” sergisi hiçbir ülkeye ait olmayan, dünyanın en son keşfedilen, en soğuk, en yüksek, en uzak, en kurak, en beyaz kıtasına yakından bakmak isteyenler için bir süredir ülkemizdeydi. Sergi ilk kez geçen yıl Dışişleri Bakanlığı’nın katılımlarıyla Suna Çokgür Ilıcak Sanat Galerisi’nde açıldı. Ardından sergi İTÜ Denizcilik Fakültesi’nin 132. Yılı dolayısıyla fakülte binasında ve Özel Kıraç Eğitim Kurumları’nda öğrencilerle ve sanatseverlerle buluştu. 2017’nin ilk günlerde Teşvikiye FVM Işık Koleji’nde ve son olarak 17 Ocak’ta Piri Reis Ortaokulunda görücüye çıktı.

Küresel iklim değişikliğine dikkat çekmek ve yeni nesillerde farkındalık oluşturmak amaçlı bu Antarktika fotoğraf sergisi, tüm ziyaretçiler tarafından ücretsiz şekilde son kez gezilebilecek. Sergi 2012 yılından beri dünyayı geziyor ve 2 Şubat’dan sonra İsviçre’de sergilenmek üzere yola çıkacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.