btbilgi

2009 yılından beri tüm dünyayla eş zamanlı olarak Türkiye’de de gerçekleştirilen Global Game Jam (GGJ) etkinliğinin en yenisi tamamlandı. Etkinlikte dünyanın her yerinden oyun geliştiriciler belli merkezlerde toplanıyor ve 48 saat boyunca kampa girip en orijinal oyunu yaratmaya çalışıyorlar. Bu seneki etkinlik ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, ODTÜ TEKNOKENT ve Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği TOGED iş birliğiyle düzenlendi.

Global Game Jam’in bu seneki teması “dalgalar” olarak belirlenmiş, Türkiye bacağındaki 200’e yakın geliştirici de iki gün boyunca uykusuz şekilde temaya uygun oyunlar yarattı. Etkinlikte mangal simülatöründen dalga oyununa kadar birçok farklı oyun ortaya çıktı. GGJ bir yarışma formatında düzenlenmiyor, çünkü katılımcıların yaratıcılıklarını engellenmesi istenmiyor. Bu seneki etkinlikte Türkiye ekiplerinden toplamda 56 oyun çıktı. Etkinlik sonunda oyunların hepsi GGJ resmi web sitesine yükleniyor ve içlerinden en başarılı olanları ileride satışa çıkacak kadar iyi bile olabiliyor.

ODTÜ TEKNOKENT Genel Müdürü Mustafa İ. Kızıltaş etkinlikle ilgili olarak “Gençlerin, çocukların yetişebilmesi, doğru şekilde eğitilebilmesi, özellikle onlara kendi kültürümüzü öğretebilmemiz için oyun geliştirme sektöründe gayret göstermemiz lazım. Hem para kazanmak hem teknolojiyi geliştirmek hem de gençlere iyi bir eğitim verebilmek adına oyun sektörünü çok önemsiyoruz” açıklamasını yaptı. ODTÜ TEKNOKENT Genel Müdür Yardımcısı Hanzade Sarıçiçek ise, “GGJ sayesinde farklı disiplinlerden oyun geliştiriciler bir araya gelme fırsatı buluyor. Katılımcılar verilen temaya uygun oyun geliştirmek için 48 saat uykusuz çalışıyor. Bu oyun geliştiriciler, burada tecrübe kazandıktan sonra sektörde daha rahat iş imkanı bulabiliyor.” diyerek etkinliğin önemine değindi.

Global Game Jam etkinliği 20-22 Ocak tarihlerinde dünya çapında 95 ülkede 700’ün üzerinde lokasyonda aynı anda düzenlendi. Toplamda 30 binden fazla katılımcı iki gün boyunca binlerce oyun geliştirdi. Türkiye Bölge Organizasyonu ise Ankara, İstanbul, İzmir ve Malatya şehirlerindeki 9 merkezde, her deneyim seviyesinden ve farklı disiplinlerden 600 üzerinde geliştiriciyi bir araya getirdi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.