btbilgi

Her ne kadar ABD hükümeti uzaya gitmek için kullanılan uzay mekiği programını bitirmiş olsa bile, hala yapılacak çok iş var. ABD uzay programı şimdilik Rusya’ya bağımlı gibi görünse de, SpaceX ve Boeing firmaları ABD’nin yeni nesil uzay araçlarını hazırlamakla meşguller. İki firmanın da NASA ile sözleşmeleri var, Elon Musk’ın SpaceX firması Dragon aracını hazırlarken, Boeing de Starliner aracı ile uğraşıyor.

Astronotları Boeing’in Starliner uzay kıyafeti koruyacak

Bu hafta Boeing’in ne noktaya geldiğini gösteren bir duyuru yapıldı. Havacılık firması CST-100 Starliner uzay araçlarında kullanılmak üzere tasarladığı astronot kıyafetlerini görücüye çıkardı. Bu kıyafet eski ağır ve büyük uzay giysilerinin aksine hafif ve kullanımı çok daha kolay. Programı yöneten eski astronot Chris Ferguson ve tasarımcı Shane Jacobs yeni kıyafetlerden çok memnunlar. Ferguson eski uzay kıyafetlerinin özellikle büyük kask birleşme mekanizmaları olduğunu ve yeni tasarımda bundan kurtulduklarını söylüyor.

Eski astronot kıyafetleri 15 kilogram ağırlığındayken, Starliner serisi kıyafetler sadece 5,4 kilogram. Fakat ek donanımları ve sırt çantası ile 9 kilograma kadar çıkabiliyor. Kıyafetler daha kolay giyilip çıkartılabiliyor ve içleri astronotu sabit konumda rahat ettirecek özel kaplamalar barındırıyor. Eldivenler ise esnek ve dokunmatik ekranlarla çalışabilmek için özel üretilmiş. Kıyafetin kaskı da esnek, gövde parçasına kalınca bir fermuar ile sabitleniyor. Kaskın içine klasik iletişim başlığı giyilmek durumunda ama kaskın kendisi rahat olduğu için ekstra kalınlığın çok sorun olmayacağı belirtiliyor.

NASA’nın SpaceX ve Boeing ile yaptığı anlaşma gereği, en geç 2018 yılında firmaların alçak yörüngeye ve Uluslararası Uzay Üssü’ne astronot taşımak için uzay araçlarının hazır olması gerekiyor. SpaceX sadece yörünge görevlerine değil, bir yandan Elon Musk’ın önderliğinde yakın gelecekteki insanlı Mars görevine de hazırlanıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.