btbilgi

Tüm zamanların en “yeşil” firmalarından biri olan Apple, tesislerini yenilenebilir enerji ile besleme konusunda sağlam adımlar atmaya devam ediyor. Dün yapılan bir resmi açıklamada, firmanın Reno’daki veri merkezine temiz enerji sağlamak için Nevada’da bir güneş santrali kuracağı belirtildi. NV Energy firması ile yapılan anlaşmada, 2019’da devreye alınması planlanan santralin 200 megawatt gücünde olacağı ifade edildi.

Las Vegas’daki Nevada şehri merkezli NV Energy firmasının şimdiye kadar kurulu 491 megawatt’lık güneş santrali bulunuyor. Buna ek olarak 529 megawatt’lık yeni tesisler için de izin veya inşa aşamalarının devam etmekte olduğu açıklandı. Apple yöneticilerinden Lisa Jackson konuyla ilgili açıklamasında, “NV Energy ile bu ortak projemiz, müşterilerimizin iMessage mesajlarının, FaceTime video sohbetlerinin ve Siri sorgularının tamamının temiz enerjiyle destekleniyor olmasını garanti edecek” şeklinde konuştu.

Apple yeni güneş enerjisi santralinden üretilecek enerjinin 5 megawatt’ının, Nevada yerleşim alanlarına ve evlere aktarılacağını da belirtiyor. Böylece firma Nevada sakinlerine de ayrıca ek bir hizmet veriyor olacak. Teknoloji devi 2016’da Arizona’da 50 megawatt’lık bir güneş enerjisi santralinin inşasını bitirmişti. Ayrıca 2015 yılında tüm tesislerinin yüzde 93’ünün kullandığı enerjinin yenilenebilir kaynaklardan geldiğini de açıklamıştı. Her ne kadar bunu tam anlamı ile ölçmek zor olsa bile, firmanın bu konudaki çabaları takdire değer.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.