btbilgi

Daha önce yapay zeka uygulamalarının insanları kend oyunlarında yendiğini görmüştük. Buna en güzel örnekler Go oyunundaki Google yapay zekası AlphaGo ve IBM’in satranç ustası Deep Blue verilebilir. Ama bilgisayarların öğrenme kapasitelerini ve tekniklerini geliştirdikçe farklı oyunlarda da bizi yenmeye başlıyorlar. Sırada poker var gibi görünüyor.

28 yaşındaki Kore-Amerikan kökenli Dong Kim, zamanını yüksek bahisli poker sitelerinde ve Las Vegas kumarhanelerinde geçiren profesyonel bir oyuncu. Özellikle de limitsiz ‘Texas Hold ‘Em’ türünde çok başarılı. Kim iki sene önce Poker Dünya Serisi turnuvasında bir yapay zekayı yenen oyuncular arasında da yer alıyor. Ama bu sefer işi o kadar kolay değil, çünkü Liberatus ismindeki program kendini geliştirip tekrar karşısına çıkmış durumda.

Wired’ın verdiği bilgiye bakılırsa, Liberatus (Latince’de dengeli anlamına geliyor) ismindeki yapay zeka, Carnegie Mellon üniversitesinde geliştirilmiş. Kim’in ‘Brains vs. Artificial Intelligence’ turnuvasında ona karşı yaşadığı deneyime bakılırsa, verilen isim gayet uygun gibi. Kim, Liberatus’un pokerde her şeyi biraz biraz ve iyi yaptığını söylüyor. Hatta genç oyuncu neredyse karşısındakinin hile yaptığını zannedecek kadar iyi olduğunu da ekliyor. “Neredeyse kartlarımı gördüğünü sanmaya başlamıştım” diyor Kim.

Liberatus’a karşı poker oynayan diğer üst seviye oyuncular olan Jimmy Chou, Jason Les ve Daniel McAulay de aynı fikirleri paylaşıyorlar. Hepsi de testlerdeki tüm maçların tamamen insanlar tarafından kazanılmasının imkansız olduğunu belirtiyor. En iyi sonuç ise beraberlik olabilir onlara göre. Maçların onuncu gününde Liberatus ona en yakın ikinci oyuncudan 700 bin dolar daha iyi durumda ve liderlikteymiş. Oyuncular yapay zekanın tasarımcılarının, maçlar boyunca ona ufak tefek taktik değişiklikleri yüklediklerine eminler. Ama araştırmacılar bunu yapıyorsa bile açıklama vermemişler.

Yapay zeka bizi poker oyununda da yenmek üzere

Liberatus projesini yürüten ekibin lideri Prof. Tuomas Sandholm ve doktora öğrencisi Noam Brown, yapay zekanın tahminlerinden iyi çalıştığına inanıyorlar. Liberatus maçlarda asla aynı eli aynı şekilde oynamıyor. Dong Kim’in gözlemlerine göre bazen kötü bir elde blöf yapabiliyor, bazen de iyi bir elde erken kaçabiliyor. O yüzden insan oyuncular davranışları ve ruh halini saptamakta zorlanıyorlar. Poker oyununun mekanik tarafı olduğu kadar psikolojik bir yanı da olduğu düşünülürse, insan bir oyuncunun ruhsuz bir yapay zekaya karşı oynamasının ne kadar zor olduğu anlaşılabilir.

İnsanlar yapay zekaları geliştirdikçe eksik yanları da yavaş yavaş kapanacak. Bu şekilde karar verme mekanizmaları da epey gelişmiş olacak. Böylece bu konudaki yeteneklerini insanoğlu için faydalı başka alanlara da aktarmak mümkün olabilir. Ama ya insanların heveslerinin kaçması ve hayal kırıklıkları? Ya makineler karşısında ne kadar zayıf olduklarının farkına varmaları noktasında ne olacak? Belki günün birinde makineler tüm oyunlarda başarılı olduğunda, insanoğlu oyun oynamayı bırakır mı dersiniz?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.