btbilgi

Her sene başında kendimize bazı sözler veriyoruz ama çoğu zaman onları tutmuyoruz. Bunların arasında sağlıklı beslenmek, spor yapmak ve ailemize daha çok vakit ayırmak gibi önemli şeyler de olabiliyor. Ama iş hayatımıza dönüp pek bakmıyor ve alışkanlık olarak ne yerleştirdirdiysek çoğunlukla onlara bağımlı kalmayı tercih ediyoruz. İstemsiz olarak yapmaya devam ettiğimiz şeyler farkettirmeden hem zaman hem de enerjimizi yiyor olabilir.

Fast Company sitesinde Silikon Vadisi’nden çeşitli büyük firmalardaki çalışanlarla konuşulmuş ve iş hayatında memnun olmadıkları alışkanlık ve davranışları sorulmuş. Yanıtlar aşağıda, cevaplarda herkes kendinden birşeyler bulacaktır diye düşünüyoruz.

 1. Toplantılara telefonla girmek
  Periscope’un mühendislik bölümünde yönetici olan Sara Haider, “Zaten bütün gün telefonuma bakıp duruyorum, o yüzden bundan böyle hedefim toplantılarda ‘rahatsız etmeyin’ moduna alıp dikkatimi toplantıya vemek” diyor. Twitter ve Periscope gibi öneli sosyal medya şirketlerinde çalıştığınız zaman dikkatinizi çekmesi gerken tonla mesaj ve uyarı olabiliyor ama bunun bir sınırı olmalı. LinkedIn yöneticilerinden Erica Lockheimer da toplantıda telefon ve bilgisayarlar uğraşmamam sözü verenlerden. Konuyu “Toplantılarda yetenekli çalışanlarla beraber sorunları çözmenin ve yeni stratejiler geliştirmenin keyfini çıkartacağım. Kalanı bekleyebilir, ‘bu an’ daha önemli olmalı” diyerek özetliyor.
 1. Tek başına yemek yemek
  Yine LinkedIn’den sosyal medya ve etkinlik yöneticisi Ish Verduzco, tek başına yemek yemenin ara vermek değil, kendinizi izole etmek olduğunu söylüyor. Ne kadar aceleniz olursa olsun, hazır ara vermişken insanlarla iletişim kurmak verimli bir değişiklik olabilir. Verduzco kendine 2017 için bir hedef koymuş, her hafta öğlen yemeğinde en az iki yeni kişi ile birlikte yemek yemek. “Bu hem ilişkilerimi geliştirecek, hem de işle ilgili bilgilerimi artıracak diyor.
 1. Yüzyüze görüşmek yerine e-posta atmak
  Google ürün stratejisti Luke Leonhard bundan böyle birini övmek gerektiğinde e-posta zincirine katılmaktansa onun kendisine söyleyeceğini ifade ediyor. Bazen e-postanın sağlıklı bir iletişim için yetersiz kaldığını hepimiz hissetmişizdir. İşte Leonhard bunu “Biriyle bir ürün hakkında iletişime geçmem lazımsa, 10 dakikalık toplantılar ayarlıyorum. Olmazsa da Hangouts’dan görüşüyorum, böylece daha iyi geri dönüşler alıyorum.” diyerek açıklıyor. “Eğer yüzyüze görüşmemi gerektirecek kadar önemli değilse, büyük ihtimalle e-posta atmam da çok lazım değildir.” diye de ekliyor.
 1. Gereksiz e-posta abonelikleri
  Twitter’da müzik sektörü müşterileri bölümü yöneticisi Fadia Kader, bu yıl kendine her gün tonla aldığı greksiz e-posta ve bülten aboneliklerinden kurtulma hedefi koymuş. Ayrıca bundan böyle abone olacağı haber kaynaklarını çok dikkatli seçeceğini de söylüyor. Nader “Böylece gelen kutumu daha temiz ve düzenli bir yer haline getirmeye niyetliyim” diyor.
 1. Kağıt, kalem ve not kağıtları
  Dijital araçlar bazı işleri çok daha iyi yapmamızı sağlayabilecekken, hala eski alışkanlıklara takılı kalabiliyoruz. LinkedIn’den kurumsal satış geliştirme sorumlusu Wade Morgan, anlık kararlardan uzaklaşıp takvim uygulamalarını daha fazla kullanmak niyetinde. Morgan “Takvim uygulamasının hem verimimi artırmasını ve daha planlı olmamı sağlamasını umuyorum” diyor. Twitter küresel marka stratejisi müdürü Alex Josephson ise “Fiziksel defter ve kalemlere son verdim, Google Keep gibi uygulamalar kullanarak hem yolculuklarda yükümü azaltıyorum, hem de karbon ayak izimi küçültüyorum” şeklinde durumu özetliyor.
 1. Kısa süre uyumak
  Twitter’da ajans sorumlusu David Roter, uykunun önemsiz olduğunu düşünmeye bir son vermiş. Uzun yıllar az uyku ile yetindikten ve sorunlar yaşadıktan sonra, Roter artık uyku sürelerini az az da olsa artırmaya çalıştığını anlatıyor. Roter bu konuda “Akşamları Netflix’imden vazgeçmiyorum ama her akşam bir süre de olsa telefonumu başka bir odada bırakıp meditasyon yapmaya ve ardından da yatıp daha uzun süre uyumaya uğraşıyorum” diyor.
 1. Mükemmeliyetçilik
  Her şeyi en küçük noktasına kadar mükemmel hale getirmeye uğraşmak, enerjimizi çok kısa sürede tüketebilir. Googledan Luke Leonhard bu alışkanlığından vazgeçmeye çalışanlardan. “Dahili sunumları bile mükemmel hale getirmeye çalışmaktan yoruldum. Bundan böyle şablon kullanacağım ve her sunum için yarım saat renk seçmekle vakit kaybetmeyeceğim” diyor. Lukehard artırdığı zamanı İspanyolca ve yoga öğrenmek için harcayacakmış.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.