btbilgi

İnternet devi Google, her alanda olduğu gibi eğitim alanında da operasyonlarını genişletmeye devam ediyor. Firmanın resmi blog sitesinde yapılan bir açıklamaya göre, firmanın Chromebook bilgisayarları ve Classroom isimli uygulaması dünya çapında 20 milyon öğretmen ve öğrenciye, ‘G Suite for Education’ uygulaması ise 70 milyon aktif kullanıcıya ulaşmış durumda.

‘G Suite for Education’ paketi sadece bildiğimiz Google araçlarını içermekle kallmımyor, firmanın özel eğitim programı olan Classroom’u da kapsıyor. Classroom’u kullanan öğretmenler birkaç tıklama ile ders oluşturabiliyor, içine yazıları ve görsellerini koyuyor, derse kayıtlı öğrencilerini ekliyor ve herkesle kolayca paylaşabiliyorlar. Öğretmenler kayıtlı öğrencilere Hangouts sayesinde canlı ders veya online not da verebiliyorlar.

Öğrenciler ise girdikleri derslerdeki verilen ödevleri anında görüyor, online olarak Google Docs ile hazırlayıp sunabiliyor, izlenmesi gerekli videolara ve bakılması gerekli web sitelerine kolayca ulaşıyorlar. Tüm dosyalar Google Drive altında tutulduğu için kaybolma şansı yok ve dersler geri dönülüp tekrar takip edilebiliyor. Classroom öğretmen ve öğrencilerin işine yarayacak tüm araçları toplu şekilde sunuyor.

Bunların dışında yeni bir açıklama olarak, İngiltere’deki 500 bin’den fazla öğrencinin, Google Expeditions ile sanal gerçeklik turlarına çıktığı da duyuruldu. Google Expeditions sayesinde öğrenciler derslerde okudukları ama gidip ziyaret edemeyecekleri yerleri kolayca gezebiliyorlar. Expeditions altında Mısır piramitlerinden Mars’a kadar birçok yerin sanal turları mevcut. Öğrenciler bu turlara bir Android akıllı telefon, kartondan Cardboard sanal gerçeklik destekli gözlük ve uygulama sayesinde katılabiliyor.

https://blog.google/topics/education/new-generation-chromebooks-designed-millions-students-and-educators/

‘G Suite for Education’ paketinin 2015 Ekim ayında 50 milyon kullanıcıya ve 2016 başında da 60 milyon kullanıcıya eriştiği bilgisi verilmişti. Google bu paket ve dünya çapında okullara dağıtılan ucuz Chromebook’lar yolu ile dijital çağda eğitimin nasıl olması gerektiği hakkında güzel bir örnek oluşturuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.