btbilgi

Aksiyon filmlerinin hala tutulan yıldızı ve eski California valisi Arnold Schwarzenegger, yenilenebilir enerjiye desteğini bir çok sefer açıklamış bir kişi. Ayrıca temiz enerji kullanan otomobillere de meraklı olduğunu, hidrojen ve biyoyakıt kullanan Hummer arazi araçları sahipliğinden biliyoruz. Ünlü sinema oyuncu bu sefer Kreisel firması ile birlikte ilk elektrikli Mercedes-Benz G-Class arazi aracının üretiminde rol oynamış.

Avusturya kökenli Kreisel Electric, elektrikli otomobiller üzerine çalışan bir firma. Yine kendileri gibi Avusturya kökenli Schwarzenegger ile beraber bir dizel Mercedes-Benz G350d araç alıp, bunu tamamen elektrikli hale getirmişler. Şu anda dünya yüzünde tek olan araca, 80kWh’lik bir batarya paketi can veriyor. 150kW’lık bir şarj istasyonunda aracın bataryası 25 dakikada yüzde 80 doldurulabiliyor.

2,3 tonluk özel yapım G-Class arazi aracı 0-100 kilometreyi 5,6 saniyede geçebiliyor. Çünkü Kreisel firması araca toplamda 360kW’lik bir çift elektrikli motor takmış, bu da yaklaşık 490 beygire denk düşüyor. Aracın maksimum hızı ise 183 km/h ve menzili ise 300 kilometre olarak belirtilmiş. Her ne kadar bu araç ilk prototip de olsa, yola çıkmaya hazır durumda. Bazı kaynakların yaklaşık 2 milyon dolar değerinde olduğunu söylediği araç, Schwarzenegger’ın filosuna katılan en yeni araba olacak. Oyuncu aracı California’da hem sürecek, hem de Kreisel mühendislerine teknik veri ve gerçek yol deneyimi sağlayacak.

Kreisel gibi firmalar, dizel tüketimi konusunda gittikçe sıkılaşan düzenlemelere sahip Avrupa ülkelerinde yakın gelecekte elektrikli otomobil talebinin artacağına inanıyor. Üç kardeş tarafından kurulmuş firma, daha önce Volkswagen Golf, Porsche Panamera, Skoda Yeti ve Mercedes-Benz Sprinter gibi çok çeşitli araçları elektrikli hale getirmişler. Ayrıca 2016’da elektrikli araçlara için batarya üretecek 800MWh kapasiteli bir fabrikanın inşasına, Avusturya’nın Rainbach eyaletinde başladıklarını da açıklamışlardı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.