btbilgi

En büyük teknoloji firmalarından Microsoft’ın yatırım bacağı olan Microsoft Ventures, İsrail kökenli bir sibergüvenlik firmasına fon sağladı. Illusive Networks ismindeki firma, güvenlik konusunda müşterilerine sanal ağlar yaratarak, hacker’ların değerli bilgilerine erişimini engelliyor. Firma sadece sahte ağlar yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda tehdit saptama, Ransomware engelleme ve tuzak uygulamaları da sunuyor.

2014 yılında kurulan Illusive Networks, tüm dijital dönüşüm dalgasındaki sibergüvenlik alanını temsil eden yeni nesil startup firmalardan. Büyük firmaların teknolojik altyapıları da büyük ve karmaşık oluyor. Karmaşık yapıları hem korumak zor, hem de içeriye sızan hacker’ların yetenek seviyeleri eskisine göre daha yüksek. Illusive firması bu yüzden sibergüvenliğe farklı bir açıdan yaklaşıyor.

Hacker’lara daha açık gibi görünen, daha kolay girilebilecek sanal ağlar yaratıp onları içeride kıstırmayı ve kimlik bilgilerini ortaya çıkartmayı hedefliyorlar. Yaratılan sanal ağlar, müşterinin ağ ve teknoloji yapısından yola çıktığı için, hacker girdiği ağın ve eriştiği bilgilerin sahte olup olmadığını asla anlayamıyor. Böylece insan operatörlerin yaptığı güvenlik hatalarının önüne bir duvar daha eklenmiş oluyor ve risk azaltılıyor.

Firma aynı isminin anlattığı gibi sırlarla dolu, İsrail Savunma Ordusu’ndan ayrılan eski askerlerin kurduğu bir startup. Müşterilerini veya yöntemlerini açıklamıyorlar, hatta Microsoft Ventures’ın kendilerine ne kadar yatırım yaptığını veya verilen desteğin ayrıntılarını bile söylemiyorlar. TechCrunch’ın ulaştığı bilgiye bakılırsa şimdiye kadar NEA’dan 2015 yılında 22 milyon dolar fon sağlanmış. Son eklenen fon ile toplamda Illusive Networks’ün 30 milyon dolardan fazla yatırıma ulaştığı tahmin ediliyor. Ayrıca firmaya fon sağlayan büyük şirketler arasında Cicso ve Citi Ventures da var.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.