btbilgi

Alman yatırım şirketi Esor Investments Türk Pazarı’nda yatırımcı arıyor. Daha önce Türk ve Alman Pazarı’nda telekomünikasyon alanında iş yapan Eth AG’nin yatırımcıları arasında yer alan Dr. Rainer Zimmerman ve Eth AG’nin CEO’su Şevki Kuyulu’nun ortak olduğu Esor Investments Alman orijinli yatırım şirketi. Eth AG geçtiğimiz Ocak Ayı’nda Türkiye’de enerji sektöründe yatırımları olan Alman Ewe Enerji’ye satılmıştı.

Esor Investments bu başarılı satışın ardından Türkiye Pazarı’nda desteklenecek, ümit vadeden yatırım yapacağı şirket arıyor.  Esor Investments Ortağı ve Genel Müdürü Şevki Kuyulu Türkiye Pazarı’nda ilk yatırımlarını P1M1 isimli bir şirkete yaptıklarını söylüyor. Bankalar için ATM ve şubelerde nakit optimizasyonu yapan P1M1 aynı zamanda farklı firmalara da nakit optimizasyonu yapabiliyor. Şevki Kuyulu P1M1’e 2 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını belirterek, ikinci yatırımlarının da batarya yönetimi ile ilgili bir şirkete olacağının müjdesini veriyor.

Yatırım yapılacak şirketin belli özellikleri taşıması gerekiyor
Yatırım için araştırdıkları şirketlerde bazı özellikler aradıklarını dile getiren Şevki Kuyulu bu özelliklerin ilkini, yatırım yapılacak şirketin teknoloji ile bağlantılı bir şirket ya da teknoloji şirketi olma ön koşulunun olduğunu belirtiyor.

Her teknoloji şirketi ile ilgilenmediklerini söyleyen Kuyulu, ezber bozan teknoloji şirketlerine o kadar sıklıkla rastlanmadığını ama önceliklerinin bu yönde olduğunu öne çıkarıyor.

Yatırım yapacakları şirketlerin alanında yenilikçi yaklaşımlarının olmasını tercih ettiklerini söyleyen Kuyulu, aradıkları ikinci özelliğin Girişimin sahip olduğu ürün ya da hizmetin tüm yurtdışı pazarlara da hitap edebilecek bir hizmet olması olarak belirtiyor.

Yine yatırım yapacakları şirkette aradıkları üçüncü ve son özelliği, şirketlerin kurdukları takımın yurtdışı pazarlarda iş yapabilecek niteliğe sahip olması gerektiğini, o pazara bu malı satabilecek ve organizasyonu yapabilecek kapasiteye sahip olacak bir yapı ve bu insan kaynağının gerektiği durumlarda yurtdışında yaşamayı göze almasını istediklerini vurguluyor.

Yatırım yapacakları şirkete bilgi birikimi ile destek verecek
Ortak oldukları şirkete sadece yatırım yaparak bırakmayacaklarını söyleyen Kuyulu, yatırım yaptıkları şirketle birlikte çalışarak bilgi birikimleri ile destek olacaklarını ve hedeflerinin bu şirketlerin Pazar değerini 150-200 milyon USD’ye çıkarmak olduğunu dile getiriyor.

Yatırımlarının yurtdışında bu malı satmak, pazarlamak, dağıtım ağını kurmak için gitmesini istediklerini işaret ediyor. Esor Investments yatırım yaptığı şirketi bilgi birikimi ile desteklerken, şirketin başarısına göre zaman içinde gerekecek yatırımlar konusunda da yardımlarını esirgemeyeceğini söylüyor.

Türkiye Pazarı özellikle yabancılar için ilgi çekici bir Pazar. Bütün yatırımcılarda olduğu gibi girişim ararken bakılan en önemli konu endüstrinin kırılımlarını değiştirecek şirketler olması. Esor Investmens hedeflediği sektörleri Finans ve Telekom şirketleri olarak belirlemiş. Yatırım yapacağı şirketin ihtiyacını gözeterek yatırım oranlarını ve hisse payını belirliyor.  Yatırım yapılacak şirketlerin de birbiri ile sinerji yaratacak şirketler olmasını da önemsiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.