btbilgi

Daha önce, gelecekte robotların ve yapay zekanın ele geçirmesi muhtemel 10 iş kolundan bahsetmiştik. Bu iş alanlarında banka çalışanları, sigorta görevlileri, finans analistleri ve gazeteciler gibi masa başı işler de vardı. Anlaşılan listeye avukatları da eklemek lazımmış. Rusya’nın en büyük bankası olan Sberbank, şikayet mektuplarını işlemden geçirmek için yapay zeka kullanmaya karar vermiş. Bankanın bu planı, yaklaşık 3.000 kişiyi işlerinden edebilir.

Sberbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Vadim Kulik, yapay zeka uygulamasının 2016’nın son çeyreğinde kullanılmaya başlandığını açıklamış. Kulik, 2017’nin ilk aylarında uygulamanın tam anlamı ile devreye gireceği bilgisini veriyor. Şimdiye kadar müşteri şikayeti mektuplarını tarayan ve işleme sokan 3.000 uzmanın, bu rutin görevlerden kurtulacağı ifade ediliyor. Bu uzmanların bir kısmının özel eğitimlerle farklı pozisyonlarda çalışmasının da söz konusu olduğu belirtilmiş. Cointelegraph’ın haberinde Sberbank’ın yakın gelecekte sadece bu konuda değil, başka konularda da robot avukatları kullanmayı planladıkları ifade edilmiş.

Forbes ise bu konuda örnek olarak, ABD kökenli BakerHostetler firmasının kullanmakta olduğu ROSS yazılımını veriyor. Hukuk firması bu yapay zeka uygulamasını, milyarlarca sayfalık veri bankalarını tarama ve soruların sorulara cevaplar verme konusunda kullanıyor. IBM’in Watson sistemi üzerine kurulmuş olan ROSS avukatlar tarafından kullanıldıkça, soruları doğru algılama becerisi artıyor.

Yazılımı hazırlayan ROSS Intelligence firması 2014’de Toroto Üniversitesi’nde bir araştırma projesi olarak doğmuş. Bir avukat asistanı gibi görev yapması hedeflenen yazılıma 10 ay boyunca hukuk verileri yüklenmiş ve özellikle de iflas davaları taratılmış. ROSS Intelligence Y Combinator tarafından destek gördükten sonra, 2015’de tam anlamı ile çalışmaya başlamış. Firma şimdi ROSS’a iflas hukuku dışındaki alanlarda da destek modülleri hazırlıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.