btbilgi

Atalarımız “Bir dil bir insan, iki dil iki insan” diye boşuna dememişler. Yeni bir dil bize sadece arkasındaki dev bir kültürü sunmuyor, aynı zamanda hayata bakış açımızı değiştiriyor ve kariyerimiz için farklı kapıların açılmasını da sağlıyor. Ama günlük çalışma temposu içinde bir kursa gidip yeni bir dil öğrenmeye fırsat bulamayabiliriz. İşte bu durumda karşımıza dil öğrenmek için hazırlanmış uygulamalar çıkıyor.

Piyasada birçok çeşidi olan dil öğrenme uygulamalarından en iyi olanları sizler için araştırdık, aşağıda en iyi üç tanesini bulabilirsiniz:

Duolingo

Piyasadaki en kaliteli ücretsiz dil öğrenme uygulaması olan Duolingo, farklı ülke kullanımları ile birlikte toplamda 20 değişik dil seçeneğine sahip. Duolingo diğer programlardan farklı bir şekilde deneyim ve skor sistemini kullanarak dil öğrenimini oynanabilecek bir oyun haline getiriyor ve arkadaşlarınızla beraber öğrenmenizi sağlıyor. Bütün diller için başlangıç aynı şekilde. Uygulama önce o dilin temel bileşenlerini öğretiyor, sonra ifadeler ve o dile özgü derslere geçiliyor. Her dilin ileri eğitim kısımları farklı ve daha popüler dillerin daha fazla eğitim modülü bulunuyor.

Program içerisinde yer alan lider tabloları Facebook arkadaşlarınızdan hangilerinin bu uygulamayı kullandığını gösteriyor ve birbirinizle rekabet etmenize imkan veriyor. Modülleri tamamlayarak deneyim puanı ve Lingot kazanıyorsunuz. Bunlar da yeni modüller almanızı sağlıyor. Eğer arkadaşlarınız da dil öğreniyorsa uygulama içerisinden kulüp kurarak dil öğrenimini grup aktivitesi haline getirebiliyorsunuz.

Duolingo dil öğrenmeyi eğlenceli hale getiriyor ve eklediği sosyal yanlarıyla arkadaşlarla dil öğrenmeyi kolaylaştırıyor. Tamamen bedava olması nedeniyle bütün eğitimleri tek bir kuruş ödemeden tamamlamak mümkün.

Sunduğu diller: İspanyolca, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Portekizce, Hollandaca, İrlandaca, Danca, İsveççe, Rusça, Ukraynaca, Esperanto, Lehçe, Türkçe, İngilizce, Çince, Vietnamca, Korece, Romence, Arapça, Hintçe

iOS uygulaması için buraya, Android uygulaması için buraya tıklayabilirsiniz.

Babbel

Dil öğrenmek için iyi kaynaklardan biri olan Babbel, bütün kataloğuna erişmek için paralı bir üyelik sistemi kullanıyor. Her dil eğitimi kelime bilgisiyle başlayıp gramere ve o dilde yazmaya doğru ilerleyen değişik derslerden oluşuyor. Her dersi telefonunuza indirmeniz gerekiyor ama bu süreç uzun sürmüyor. Ayrıca dersler uzun olmadığı için toplu taşımada ders tamamlamak mümkün oluyor. Babbel şu an 14 dil için eğitimler sunuyor.

Sunduğu diller: İngilizce, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca, Rusça, Almanca, Portekizce, İsveççe, Türkçe, Lehçe, Norveççe, Danca, Hollandaca, Endonezce

iOS uygulaması için buraya, Android uygulaması için buraya tıklayabilirsiniz.

Rosetta Stone

Bilgisayar üzerinden dil öğrenme konusunda en bilinen programlardan biri olan Rosetta Stone, mobil cihazlarda uygulama olarak da hizmet veriyor. İlk dersleri ücretsiz olan programın eğitimlerinin kalanına erişebilmek için bir ücret ödemeniz gerekiyor. Farklı ülke kullanımları da dahil olmak üzere 28 dilde eğitimlere sahip olan uygulama eğitim konusunda güveni arttırmayı hedefleyen yavaş bir tempo kullanıyor. İsteğe bağlı olarak internet üzerinden canlı eğitimler de alabileceğiniz Rosetta Stone’un dil öğrenme konusunda neden en iyi program olarak görüldüğünü anlamak hiç de zor değil. Bu uygulama yabancı bir dili hem keyfi olarak öğrenmek isteyenler için hem de o dilde akıcı olmaya çalışanlar için iyi bir başlangıç noktası oluşturuyor.

Telaffuz konusunda kullanıcının güvenini arttırmayı hedefleyen Rosetta Stone, yeni bir dili öğrenmek için mükemmel bir altyapı sunuyor. Pratik konuşma yeteneklerine odaklanan program aynı zamanda okuma, yazma ve dinleme eğitimleri de sunarak kapsamlı bir öğrenim imkanı sunuyor.

Rosetta Stone’un, Babbel’den daha pahalı olmasına karşın, sıfırdan bir dil öğrenmek için bütün uygulamalar arasında en kapsamlı seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Dersler bazen tekrar ediyormuş gibi görünmesine karşın bu kısımlar kelimelerin aklınızda kalması için kasıtlı düzenleniyor. Eğitimin ileri kısımlarında programa okuma yapabiliyorsunuz. Program bu şekilde telaffuzunuzu dinliyor. Program içerisinde belirli kelimeleri ve manalarını aklınızda tutmaya yardımcı olması amacıyla bingo benzeri çeşitli oyunlar da bulunuyor.

Sunduğu diller: Arapça, Çince (Mandarin), İngilizce, Hollandaca, Filipino (Tagalog), Fransızca, Almanca, Yunanca, İbranice, Hintçe, İrlandaca, İtalyanca, Japonca, Korece, Farsça, Lehçe, Portekizce, Rusça, İspanyolca, İsveççe, Türkçe, Vietnamca

iOS uygulaması için buraya, Android uygulaması için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.