btbilgi

Hava durumunu her gün kontrol ediyoruz, ama büyük şehirlerde yaşayanlar hiç hava kirliliği durumunu kontrol ediyor mu? Hava kirliliği bazen kolayca farkedilebilecek bir şey olmuyor. Kirli ve puslu havada bol miktarda ‘PM 2.5’ denilen mikro partiküller bulunuyor ve bunlar hızlı cilt yaşlanması başta olmak üzere çok çeşitli rahatsızlıklara yol açıyor. İşte BreezoMeter ve Dermalogica’nın beraber sunduğu araç bizi bu konuda bilglendirmek için hazırlanmış.

PM 2.5 partikülleri, çapı 2,5 mikrondan daha ufak zararlı madddelere işaret ediyor. İnsan saçının kalınlığının yirmide biri büyüklüğündeki bu partiküller deriden içeri kolayca girebiliyorlar. Yani ağzınızı ve burnunuzu maske ile kapatsanız dahi güvende değilsiniz. PM 2.5 partikülleri özellikle fosil yakıtların ısınma için veya endüstriyel amaçlı kullanıldığı bölgelerde sıklıkla görülüyor. Bu türden hava kirliliğinin yoğun yaşandığı yerlerde değil de, çevresinde yaşıyorsanız da tehlikeden uzak değilsiniz. Çünkü rüzgar PM 2.5 partiküllerini kilometrelerce uzağa taşıyabiliyor.

İşte büyük şehirlerde yaşayan herkes farkına varmadan böylece hava kirliliğine maruz kalıyor. Ama durumun ne kadar kötü olduğunun çoğu zaman farkında değiliz. ‘SkinPollution’ bu amaçla meydana getirilmiş bir araç olarak dikkat çekiyor. Dünya çapında hava kalitesi verisi toplayan BreezoMeter ve cilt ürüleri markası Dermalogica biraraya gelip bu aracı yaratmış. www.skinpollution.com adresindeki web sitesine gidip, bulunduğunuz yerin ismini yazarak hava kirliliği seviyesini öğrenmek mümkün.

BreezoMeter firması belli bir noktadaki kirlilik seviyesini en doğru şekilde ölçebilmek için sadece meteoroloji istasyon bilgilerini kullanmıyor. Bulunduğunuz lokasyona göre hava akımlarını, partikül dağılım eğilimlerini, hava ısısını, uydu görüntülerini, toplu ulaşım ve traik verisini, endüstriyel bölge verilerini ve elde edilebilen tüm sensör bilgilerini topluyor. Firma bunların hepsini büyük veri ve makine öğrenme teknikleri ile analiz ediyor, dolayısı ile çok mantıklı sonuçlara varabiliyor.

BreezoMeter ve Dermalogica’dan anlık hava kirliliği raporu

Mesela web sitesinde ‘İstanbul’ diye arattığınızda cilt kirlenme değeri 42 çıkıyor, bu da yaşayanlar için yüksek risk anlamına geliyor. Taksim Meydanı sitede aratılınca 42, Kadıköy aratıldığında 44 gösteriyor. Ama kuzeydeki Sarıyer aratıldığında değer 31’e düşüyor. Sarıyer civarında orman alanları daha fazla ve havanın daha temiz olduğu bir bölge. Beylükdüzü aratıldığında 35 ve Yeşilköy aratıldığında ise 32 çıkıyor, yani şehir merkezinin dışına doğru çıkıldıkça hava kirliliği ve cilt rahatsızlıkları riskleri azalıyor denilebilir. Siz de sitede bulunduğunuz mahalleyi yazarak cilt kirlenme riskinizi ölçebilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.