btbilgi

Yüz tanıma teknolojisi, parmak izinden sonra en yaygın kullanılan biyometrik ölçme yöntemlerinden biri. Geçerliliği kanıtlanmış bu yöntem, 2019 yılından itibaren Avusturalya havaalanlarında yolcu geçişlerinde kullanılmaya başlanacak. Bu sistemde insan görevlilerin oturduğu masalar yerine, içinde elektronik donanım bulunan kabinler bulunacak.

Sydney Morning Herald gazetesinin verdiği bilgiye bakılırsa, Avusturalya Göçmen ve Sınır Kontrol Bürosu bu karara 2015 yılında başlamış olan ‘Seamless Traveller’ programı uyarınca vermiş. Beş yıl içinde 100 milyon dolar harcanacak program sayesinde, Avusturalya belki de dünyada ilk kez pasaport kontrolünü ortadan kaldıran ülke haline gelebilir.

Avusturalya havaalanlarında son 10 yıldır uygulanmakta olan SmartGate isimli sistemde yolcular pasaportlarını elektronik tarayıcılara gösterip, kapılardan daha hızlı geçiş yapabiliyorlardı. Yeni sistem ise bunun yarattığı gecikmeyi de ortadan kaldırmayı hedefliyor. Yüz tanıma ile geçiş sistemi, 2020’de tüm havaalanı yolcularının yüzde 90’ını hızlı geçişe dahil etmek için uygulanacak.

İlk denemeler 2017’nin Temmuz ayında Canberra Havaalanı’nda başlayacak. Bu havaalanından dışarıya yolculuklar sadece Yeni Zelanda ve Singapur ile sınırlı. Böylece testler daha kontrollü bir ortamda yapılabilecek. Eğer denemeler başarılı olursa sistem diğer havaalanlarına 2019’da kurulacak ve 2020’de tam kapasite ile çalışmaya başlayacak.

Benzer bir uygulamanın ABD sınır güvenliği bürosu tarafından da test edildiği belirtilmiş. 2015’de John F. Kennedy ve 2016’da Washington Dulles havaalanlarında testlerine başlanan yüz tanıma sisteminin tek başına bir geçiş yöntemi olarak değil, pasaporttaki fotoğrafı onaylamak için kullanıldığı bilgisi de Washington Times tarafından verilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.