btbilgi

Belki eskisi kadar genç değilsiniz, belki kışın şehrin sokaklarını kaplayan çamurdan hoşlanmıyorsunuz. Sonuç olarak sebebi önemli değil, kimseye hesap vermek zorunda değilsiniz. Motorcu olmanın bir anlamı da kafanıza estiği zaman, canınız istediği kadar binmektir.

berker1Ama sonuç olarak motoru 3-4 ay yatırmaya karar verdiniz. Birkaç küçük önlem almak, bahar gelince marşa basmayı daha kolay kılacaktır. Şüphesiz tecrübeli motorcular bunların çoğunu bilir.

Motoru Açıkta Bırakmayın

Motoru açık havada, karın, yağmurun altında bırakmayacağınızı varsayıyorum. Hepimizde kapalı, ısıtmalı garaj yok şüphesiz. Fakat en azından bir sundurma altında, üzerine sıkıca sabitlenmiş bir örtüyle park etmeniz lazım. Örtünün rüzgarda patır patır dalgalanmadığından emin olun. Böyle dövünüp duran bir örtü, kısa sürede motorun boyasını mahvedebilir.

Motoru Yıkamadan Bırakmayın

Motoru uykuya yatırmadan önce son kez iyice yıkayın, durulayın, cilalayın. Elde yağdanlıkla etrafında bir turlayın. Zincirden kabloya her köşeyi yağlayın. Sanki yaz gelmişte piyasaya çıkıyormuşsunuz gibi pırıl pırıl yapıp öyle bırakın.

Bu sayede hareketsiz yattığı aylar boyunca motorun biriken tuzdan, kirden etkilenmesini önlersiniz. Kirli motor, yoldaki her türlü kimyasalı üstüne toplamış demektir. Mazot isinden, kış tuzlaması artığına kadar ne varsa birikir, uzun aylar boyunca boya, metal ve kromun canına okur.

Motorun İçini Unutmayın

Motoru yatırmadan önce dışını temizlemek yetmez, içini de temizlemek gerekir. Tabii bundan kasıt güzel bir yağ değişimidir. Kullanılmış yağ motorun içinde aylarca yatarsa, metale faydadan çok zarar verir. O yüzden motoru uykuya yatırmadan önce filtre ve yağı değiştirin. Sonra da temiz yağla bir müddet çalıştırın.

Ancak motor yağına piyasada satılan katkıları koymaktan kaçının! İyi bir motosiklet yağı, ihtiyacınız olan tüm korumayı sağlar. Piyasadaki yağ katkılarının çoğu ise motosiklet değil, otomobil motorları düşünülerek tasarlanmıştır. Motosikletlerin şanzımanları ise birkaç istisna hariç, otomobiller gibi ayrı değildir. Bu yüzden yağ katkıları motosikletlere çoğu zaman iyi gelmez, hatta debriyaj kaçırması gibi ciddi sorunlara yol açabilir.

Depoyu Boş Bırakmayın

Modern benzinlerin formülü, 20-30 sene önce satılanlardan çok farklıdır. O zamanlar depo doldurmuş olanlarımız zaten benzinin kokusundan bile fark olduğunu kolayca anlayabilir. Eski formülde benzinin içine konan maddeler, benzini çok daha uzun süre stabil kılıyordu. Günümüzde satılan benzin türevleri ise çok daha kısa sürede kimyasal bozulmaya uğruyor.

Bunun iki anlamı var; ilki motorda bıraktığınız benzinin kısa sürede bayatlayacağı ve karbüratör memeleri ya da enjektörlerde sakızımsı bir tortuyla tıkanmaya yol açabileceğidir. İkincisi ise bayatlayan benzinin havadaki rutubeti bünyesinde toplayıp, özellikle metal benzin depolarında iç paslanmaya sebep olabileceği gerçeğidir.

O yüzden motoru birkaç ay yatıracaksanız, bunu boş depoyla yapmayın. Depoya benzin koyun, içine de iyi bir katkı ekleyin. Benzin katkılarına çoğunlukla ihtiyacınız yoktur. Ancak uzun uyuyacak bir motorda bir miktar kullanılması faydalı olacaktır. Katkıyı depoya koyduktan sonra motora kadar ulaşması için bir süre çalıştırmayı ihmal etmeyin.

Aküler Soğuk Havayı Sevmez

Aküler fazla soğuk ya da sıcak havayı sevmezler. Ancak özellikle soğuk havada çok daha hızlı enerji kaybederler. Bu gerçek en pahalı ve gelişmiş bakımsız aküler için bile geçerlidir. Bu yüzden kışın uzun zaman yatacak bir motorun aküsü, 3-4 ay içinde boşalacaktır. Üstelik bir kez tamamen boşalan akünün tekrar şarj tutmaması da söz konusu olabilir.

Buna en iyi önlem, aküyü söküp evde şarj cihazına bağlı tutmaktır. Ama burada “yavaş şarj” yapabilen bir şarj cihazına ihtiyacınız olacak. Uzun süre aküyü öldürmeden canlı tutabilen bu cihazlar dışarıda “trickle charger” olarak da bilinir.

Çoğu kullanıcı haftada bir marşa basıp motoru 10-15 dakika çalıştırırlarsa, akü bitmesinden kurtulabileceklerini düşünür. Ne var ki bu teknik motosikletlerde pek işe yaramaz. Çok büyük hacim motorlu bir tur motosikletiniz yoksa, mesela Electra Glide ya da Gold Wing, akünüz rölantide şarj etmeyecektir.

Çoğu motosikletin alternatörü belirli bir devirden sonra gerekli akımı sağlayabilir. Bu durum özellikle orta ve düşük kapasiteli motorlarda çok belirgindir. Çalışmayla şarjı sağlamak için açık yola çıkıp biraz gazlamanız gerekecektir. Tabii garajdan çıkmadan gaz açmayı da deneyebilirsiniz ama duran motora devir çektirmek hararete bağlı sorunlara sebep olabilir.

Lastikler Yatmayı Sevmez

Hangi araca taktığınız fark etmez, lastikleriniz pek çok şeyi sevmez. Güneş ışığındaki morötesi radyasyon onları sertleştirir. Devamlı soğukta kalmak onları sertleştirir. Sabit kalmak ise çökme ve düzleşme yaşamalarına sebep olur.

Uzun süre soğuk zemin üzerinde aynı pozisyonda park edilen bir aracın lastiklerinde düzleşmeler oluşması kaçınılmazdır. Bu düzleşen noktalar gözle fark edilmese bile, sürüş esnasında dengesizlik ve titreşime yol açacaktır. Motoru güneş gören bir yere park ediyorsanız, lastikleri de örtmek iyi fikirdir.

Ayrıca lastikleri yerden kesmek de uzun süre dinlenecek motor için faydalıdır. Ön ve arkayı askıya almak en güzelidir. Fakat elinizde buna uygun ekipman yoksa, en azından lastiklerin altına birer parça tahta koyarak soğuk betonla teması kesmek de faydalı olacaktır.

Tabii tüm bu önlemler motoru her yıl 3-4 ay yatıranları ilgilendiren önlemler. Havaya bakmadan sık sık sürüşe çıkan biniciler için bunlar pek önemli değildir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
Teknoloji basınında 20 yılı dolduran M. Berker Güngör, Technopat.net internet sitesinin kurucusu ve sahibidir. Rüzgar ve motor sesini gündelik hayatın sıkıntısından sıyrılmak için terapi olarak kullanan Berker, genellikle 120 kilometrenin üstüne pek çıkmayan sakin binici modelinin katıksız temsilcisidir.