btbilgi

Las Vegas’da yaşayan Ryan Negri bir melek yatırımcı ve bir Tesla Model S elektrikli otomobil sahibi. Negri’nin geçen hafta içinde başına gelen olay, çok ilginç bir örnek oluşturmuş. Negri yakındaki Red Rock vadisinde küçük bir gezi yapmaya karar vermiş. Yanına akıllı telefonunu almış, telefonundaki uygulama ile Tesla arabasını çalıştırmış ve ailesiyle beraber yola çıkmış.

Her ne kadar arabası son teknoloji ürünü de olsa, Negri bir insan. Ve gezmeye çıkarken arabanın anahtarını yanına almadığını, çok ilginç bir olay sonucu farketmiş durumda. Negri 10 kilometre ötedeki vadide gezerken, fotoğraf çekmek için güzel bir manzara buluyor. Arabasını durdurup inen Negri geri geldiğinde arabanın çalışır durumda olduğunu ama hareket etmediğini farkediyor.

Bu durum Tesla’nın akıllı telefon uygulaması ve otomobil arasındaki bağlantının kopması sonucu oluşmuş. Uygulama otomobili çalıştırabiliyor, internet üzerinden arabanın sistemine bağlı olduğunuz sürece normalde anahtara ihtiyacınız yok. Ama ya Negri gibi telefon hattının çekmediği bir yerde kalırsanız ne yapacaksınız?

Stranded 6 miles from home, 2 miles from cell service; our Saturday morning. The thought was to go for a quick drive to take some photos of the freshly-fallen mountain snow. Having only my phone in my pocket, I unlocked and started the car with it, and we left. 6 miles down the road we decided to turn back, but before that, had to adjust Mozy & Millie's car bed, so I exited the vehicle…bad idea. Need to restart the car now, but, with no cell service, my phone can't connect to the car to unlock it. Even with cell service, the car would also need cell service to receive the signal to unlock. @amymnegri, the hero she is, started running to reach cell service height. After about 2 miles she reached signal and called a friend for a ride to the house to grab the key fob. The key that will always be with me (now) when I drive that car.

A photo posted by Ryan Negri (@ryannegri) on

İşte Ryan Negri’nin başına gelen de tam olarak bu, cep telefonunun çekmediği bir yerde kalmış durumda. Arabanın motoru çalışıyor ama telefon ile bağı kesildiği için otomatik olarak kilitlenmiş durumda ve hareket etmiyor. Negri arabada çocuklarla beklerken, eşi birkaç kilometre koşup telefonun çektiği bir yer bulmuş. Bir arkadaşlarını arayıp, kendisini yoldan aldırtmış ve evlerine dönüp anahtarı alıp geri gelmiş. Sorun o an için çözülmüş ama bu durum herkesin başına gelebilir.

Bu Tesla otomobillerdeki gerekli bir güvenlik özelliği, peki anahtarı evde unutma olasılığına karşı ne yapmak lazım? Negri akıllı telefon ve araba arasında yedek olarak bir Wi-Fi veya Bluetooth bağlantı kurulmasını veya şifre kullanılmasını firmaya önermiş. Ama kablosuz direk bağlantının da hacklenme ihtimali bulunuyor. Tesla firmasının bu konuda ne yapacağı bilinmiyor, resmi bir açıklama yapılmamış. Ama arabanız ne kadar iyi olursa olsun, siz yine de anahtarınızı yanınıza almayı asla unutmayın.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.