btbilgi

Elektronik perakende konusunda en yenilikçi firmalardan olan Amazon, tek tıkla alışverişi mümkün olduğu kadar kolaylaştırmak istiyor. Bu amaçla geliştirdikleri Dash butonu 2014 yılında ortaya çıktı. Burada amaç mağazadan en çok ve tekrar tekrar satın aldığınız ürünlere erişimi kolaylaştırmak. Dash butonunun popüleritesi üzerine, firma şimdi de aynısının sanal versiyonlarını devreye aldı.

Fiziksel Dash butonu, Amazon.com’dan 5 dolara satın alabileceğiniz Wi-Fi bağlantılı küçük bir düğme. Bu düğmeyi Amazon hesabınızla eşleştiriyorsunuz ve evde istediğiniz bir yere koyuyorsunuz. Mesela sıklıkla kağıt havlu satın alıyorsanız, o ürün için bir buton alıp havlu bittiğinde düğmeye basmanız yeterli. Bu bir otomatik sipariş oluşturuyor ve ayrıca onayınıza gerek kalmadan havlularınız siteden hemen yola çıkıyor.

Amazon’un yeni dijital butonları da aynı fiziksel versiyonları gibi çalışıyor. Tek fark üzerinde marka olan fiziksel bir düğme almak yerine, akıllı telefon uygulamasındaki benzer işlev gören dijital butonları kullanıyor olmanız. Amazon sizin sipariş tarihçenizi takip ediyor ve sıkça aldığınız her şey için size otomatikman bir sanal Dash butonu yaratıyor. Uygulama veya web sitesinde bulacağınız dijital butonları silebilir, kendiniz yeni buton ekleyebilir veya ismini değiştirebilirsiniz. Bu butonlar ile yaptığınız tüm tek tık alışverişlerinde kargo ücretsiz oluyor. Buton uygulaması şimdilik sadece ABD’de aktif ama firma diğer ülkelerde de kullanım için planlar yapıyor.

Amazon’un ‘tek tıkla sipariş’ butonu Dash artık sanal
Amazon.com’un fiziksel Dash butonlarından bir seçme

Amazon bu butonların gördüğü ilgiden çok memnun. Hatta butonların sadece klasik market alışverişi değil, başka tür siparişlerde de kullanılması yönünde çalışmalar yapıyor. Mesela bir pizza dükkanında favori bir pizza çeşidiniz varsa, gelecekte bir Dash butonuna basarak anında otomatik sipariş verebileceksiniz. Hatta o kadarla da kalmıyor, bu butonları farklı ve özelleşmiş görevlere programlamak için “Internet of Things Dash Button” isimli bir program bile mevcut. Mesela butonu akıllı ev uygulamalarında kullanabilir ve başucunuzdaki düğme ile otomatik şekilde kapınızı kilitleyip tüm ışıkları söndürebilirsiniz.

Amazon Go alışveriş deneyimi ve bunun gibi örneklerden de gördüğümüz kadarı ile, firma perakende sektöründe liderliğini korumak için yer yolu deniyor. Gelecekte Amazon’dan daha da ilginç yöntemler göreceğimiz kesin.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.