btbilgi

Alman firması Volkswagen, elektrikli araçlar konusunda çok geniş bir planı olmadığına dikkat ettiğimiz firmalardan. Şu ara tüm otomotiv firmaları, gelecek birkaç yıl için üstüste piyasaya çıkartacakları elektrikli otomobilleri açıklıyor. Fakat otomotiv devi bu alanda geçenlerde eski ve ikonik minibüs modelinin modernize bir versiyonunu göstermek ile yetinmişti. Şimdi anlaşılan sıra yine bir diğer ikonda, yani Beetle.

Beetle modeli 2. Dünya Savaşı’nda, Alman halkının ekonomik bir arabaya ihtiyacı olan dönemden gelme bir tasarım. Asıl ismi Volkswagen Type 1 (Almanya’da ise Käfer, yani böcek deniliyordu) olan araca, uğur böceğine benzetildiği için ‘Beetle’ ismi verildi. 1938’den 2003 yılına kadar bu model farklı tasarımlarla devamlı üretildi. Şimdi de elektrikli versiyonu için düğmeye basılmış durumda.

Volkswagen elektrikli Beetle modelini hazırlıyorVolkswagen’den popüler Polo serisinin elektriklisini beklerken, yapılan bu seçim herkesi şaşırtmışa benziyor. VW Vortex sitesi bu konuyu firmanın tasarım müdürü Klaus Bischoff’a sormuş. Bischoff bu konuda sıkı şekilde çalıştıklarını ve aracın bundan böyle elektrikli model ile yoluna devam edebileceğini söylemiş. Fakat bu konuda kesin karara varılmadığını da ekliyor. Firma şimdiye kadar tam elektrikli olarak küçük boy şehir aracı e-up! ve e-Golf modelini sunmuştu. Bunların yanında yarı elektrikli hybrid olarak da Golf GTE ve Passat GTE modelleri bulunmakta.

Firma 2016’nın ortasında yaşadığı dizel yakıtlı araçların emisyon değerleri ile ilgili skandaldan sonra, 2020 civarında 20 yeni elektrikli araba modeli sunacağını açıklamıştı. Ayrıca Volkswagen’in 2025 hedefi ise yılda 2-3 milyon adet elektrikli araç üretimi olarak açıklanmıştı. Alman gazetesi Handelsblatt, VW’nin kendi batarya fabrikasını kuracağı yönünde bir haberi da 2016’nın ilk yarısında yayınlamıştı.

Firmanın Beetle modelini üzerine kuracağı MEB elektrikli araç platformu, 400 kilometre mesafeye sahip olacak. 2016’daki Paris Auto Show’da ilk kez bahsedilen platformun menzili 600 kilometreye kadar çıkabilecek ve 2019’da üretime girecek. Bu da elektrikli Volkswagen Beetle modelini 2020’de fabrikadan çıkmış olarak görebiliriz anlamına geliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.