btbilgi

Yakın zamanda bilgisayar/yazıcı ve kurumsal servisler bölümlerini ayıran HP’nin, 2014-2015 döneminde EMC’yi satın alması bekleniyordu. Kararında yavaş davranması sonucu, EMC en büyük rakiplerinden biri olan Dell’e gitmişti. Fakat HPE bu durumu, 2015’de 1 milyar dolar değer biçilmiş kurumsal depolama startup’ı SimpliVity’yi alarak kurtarmak istiyor olabilir. Firmadan gelen resmi açıklama, SimpliVity için HPE’nin 650 milyon dolarlık nakit ödeme yapacağını belirtmiş durumda.

SimpliVity 2015’in Mart ayında 175 milyon dolarlık bir fon almış, ayrıca firmanın CEO’su Doron Kempel 2016 üçüncü çeyrek finans raporunda çok iyi durumda olduklarını belirtiyor. Hem ikinci çeyreğe, hem de 2015’e göre büyüme gösterdiklerini ileten Kempel, toplam satışın yüzde 70’inden fazlasının yazılım satışlarından geldiğini de ifade etmiş.

2009’da kurulmuş SimpliVity şirketi, hiper-birleşik altyapı (hyper-converged infrastructure – HCI) alanında lider olan Nutanix’in ardından ikinci en büyük altyapı startup’ı olarak görülüyor. Bu iki firma, bu alandaki lider EMC’yi takip ediyorlar. Gartner’ın 2015 veri merkezi raporuna bakılırsa, Nutanix yüzde 77,4 büyüme sağlarken SimpliVity aynı dönemde yüzde 110,7 büyüme sergilemiş. Bu da EMC fırsatını kaçıran HPE için şirketi güzel bir hedef haline getiriyor. HPE bu satın alım operasyonunu bir mali yıl içinde tamamlamış olmayı hedeflediğini söylemiş.

HPE gözünü 650 milyon dolarla SimpliVity’ye dikmiş durumda
HPE HC 380 ProLiant sunucular

HCI pazarı ile ilgili bir araştırma, hiper-birleşik altyapı sektörünün 2016’da 2,4 milyar dolar büyüklüğe eriştiğine işaret ediyor. Yapılan resmi açıklamada, HCI pazarının 2020 yılında 6 milyar dolara yaklaşacağı da aktarılmış. HPE’nin bu alanda HC 380 ve HC 250 serisi ProLiant sanallaştırma sunucuları bulunuyor. SimpliVity firmasının FPGA hızlandırma kullanan çözümlerinin, HPE’nin sunucularındaki ASIC hızlandırması ile uyumlu olduğu ve satın alma gerçekleşirse iki taraftaki ürünlerin 3PAR depolama ile birlikte kolayca birleştirilebileceği geçen seneki bir The Register haberinde iletilmiş.

Yapılan resmi açıklamada HPE’nin 2017 başında SimpliVity Omni Stack paketini ProLiant DL380 sunucularda sunmaya başlayacağı iletilmiş. Ayrıca 2017’nin ikinci yarısında daha geniş bir HCI ürün yelpazesinin de piyasaya sunulması bekleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.