btbilgi

Sağlık Bakanlığı, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından 81 ilde yapılan, 20 bin 500 aile hekimine bağlı 15 yaş üzeri, 18 bin 477 kişi üzerinde yaptığı çalışma 2014 yılında sonuçlandı. Bu çalışmanın sonuçlarına göre Türkiye’nin alkol tüketiminin dünya ortalamasından daha az, olduğunu belirlendi.

Bu çalışmanın verilerine göre bölgelere göre alkol tüketimi şöyle; Batı Marmara Bölgesi yüzde 20, Ege Bölgesi  yüzde 18,8 ile en yüksek iki bölgemiz. İstanbul’u ayrı tutarsak sadece İstanbul yüzde 17,6 tüketim oranı ile bölgelerden bağımsız üçüncü sırada yer alıyor. Orta Anadolu’da yüzde 6,8, Ortadoğu Anadolu yüzde 5,5 ve Güneydoğu Anadolu yüzde 4,7 ile son üç bölgeyi oluşturuyor. Bu  kısa bilgiden  sonra başlık  konumuza  tekrar  dönersek, bu araştırmaya göre Türkiye’de  erkeklerin yüzde 23’ü, kadınların ise yüzde 4’ü alkol kullanıyor.

Türkiye’de durum böyle iken Dünyada duruma farklı ve sıra dışı başka bir pencereden bakarak göz atalım isterseniz.

Dünya Sağlık Örgütü 2010 yılında farklı bir çalışma yapıyor. Bu çalışmada, kadınlara ve erkeklere alkol kullanıp kullanmadıklarını sormuyor. Zaten alkol tüketiyorum diyen kadın ve erkekler arasında bir çalışma yapıyor. Alkol kullananlara, ne kadar alkol tükettiklerini soruyor.

Bu çalışma 187 ülkede yapılıyor. Bu çalışma kadınların günde kaç gram saf alkol aldıklarına odaklanıyor. Tam bu aşamada alkollü içki tüketimi ile saf alkol tüketimi arasındaki farkı da anlatmamız gerekiyor.

Bu anlatımda bize aşağıdaki tablo yardımcı olacak;

ALKOL TÜRÜ İÇİLEN MİKTAR       ML ALKOL   DERECESİ             % ALINAN SAF ALKOL MİKTARI  GRAM
1 KADEH ŞARAP 150 13 19,50
1 ŞİŞE BİRA 330 5 16,50
1 KADEH DUBLE RAKI 100 45 45
1 BARDAK VOTKA 70 45 31,5
1 BARDAK VİSKİ 40 45 18

Dünya Sağlık Örgütü’nün çalışması saf alkolü gram cinsinden hesap ettiği için çalışmanın aslını bozmamak açısından saf alkol birimini gram olarak ifade edeceğim.

Tabloya göre bir kadeh şarap 150 mililitre civarında olduğunu varsayarsak, 150 mililitre şarap içiyoruz evet, ancak şarabın alkol oranı, ortalama 13 derece olduğu için aldığımız saf alkol 19,50 gram oluyor.  Aynı mantık ile 330 mililitre bir şişe bira içtiğimizde, biranın ortalama alkol oranı 5 derece olduğu için 16,50 gram saf alkol almış oluruz. Bir kadeh duble rakı 100 mililitre civarında,  rakının alkol oranı 45 derece olduğu için bir duble rakıdan aldığımız saf alkol 45 gram oluyor. Alkol tüketimi dünyada da bu şekilde hesaplanıyor.

Bu bilgiler ile kendimizi güncelledikten sonra Dünya Sağlık Örgütü’nün çalışmasından 27 ülkenin verilerini sizler ile paylaşıyorum.

Dünyanın kadınları ve erkekleri ‘biz bir günde bu kadar alkol alıyoruz’ diyorlar.

GÜNLÜK TÜKETİM
(Gram olarak)
KADIN ERKEK
Almanya 19 44
Arjantin 22 41
Avusturalya 19 43
Azerbaycan 8 13
Belçika 17 38
Bosna – Hersek 6 41
Brezilya 20 43
Bulgaristan 19 53
Çin 16 40
Fransa 17 40
İngiltere 18 41
İspanya 22 47
İtalya 14 26
Japonya 15 29
Kanada 16 41
Katar 26 51
Kıbrıs 16 29
Küba 7 27
Makedonya 15 32
Mısır 1 18
Portekiz 33 58
Rusya 27 69
Suriye 5 47
Şili 20 41
Tunus 1 76
Türkiye 20 43
Yunanistan 21 44

Bilindiği gibi alkol tüketicileri alkollü içkiler arasında gezebiliyor. Ağırlıklı tercih ettiği bir içki olsa da yerine ve zamanına göre şarap, bira, viski, rakı ve/ya başka içkiler tüketebiliyor. Bu nedenle tablo üzerinden ülkelerin en çok tükettiği içki türüne göre çokta yanlış olmayacak bazı varsayımlarda bulunabiliriz.

Bu tabloya göre Almanların biracı olduğunu varsaydığımızda, alkol kullanan Alman bir kadın, günde (1,15) 1 şişeden biraz fazla, Alman erkeği ise günde (2,66) 3 şişeye yakın bira içiyorum demiş oluyor.

Fransızların şarapçı olduğunu zaten biliyoruz. Alkol kullanan Fransız bir kadın, günde (0,88) 1 kadehe yakın, Fransız bir erkek günde( 2,05) 2 kadehten biraz fazla şarap içiyor diyebiliriz.

Rusları da votkacı saymamız gerekiyor. Bu duruma göre alkol kullanan Rus bir kadın günde (0,87) 1 bardak, Rus bir erkek ise günde (2,19) 2 bardaktan biraz fazla votka içiyorum dediği görülüyor. Gerçekten bu kadar içiyorlar mı yoksa abartı var mı bilemiyorum. Güncel Rusya ilişkimize göre güveniyoruz beyanlarına.İngilizler biraz karışık. Şarap, bira, viski dağılımı biraz dengeli. Bu nedenle dengeli bir varsayım yapmamız gerekecek. Alkol kullanan İngiliz bir kadın günde 1 şişe bira veya 1 bardak viski veya ikisinin yerine 1 kadeh şarap tüketiyorum diyor. İngiliz erkeği ise günde 2,5 şişe bira veya 2 bardaktan biraz fazla viski veya günde ( 2,10) 2 kadehten biraz fazla şarap tüketiyorum diyor.

İtalyanları da şarapçı varsaymamız lazım. Alkol kullanan İtalyan bir kadın, günde ( 0,72) 1 kadehe yakın şarap, İtalyan erkeği ise günde (1,33) 1,5 kadehe yakın şarap içiyor.  İtalyanların beni şaşırttığını söyleyebilirim. Daha yüksek tüketim yaptıklarını ifade edeceklerini bekliyordum. Data: World Health Organization

Türkiye’de durumumuz nedir?

Türkiye’nin kadınları ve erkekleri Dünya Sağlık Örgütüne ne demiş? Alkol kullanan  kadınlarımız “ben  günde 20 gram  alkol  alıyorum”  demiş. Yani günde 1 kadeh şarap içiyorum veya onun yerine günde 1 şişe bira veya 1 kadeh tek rakı içiyorum demiş oluyor.

Alkol kullanan erkeklerimiz de “ben günde 43 gram alkol alıyorum” demiş.  Yani günde           (2,21) 2 kadehten biraz fazla şarap veya onun yerine günde ( 2,60) 3 şişeye yakın bira, tamamen rakıcılar ise günde (0,95) 1 kadeh duble rakıdan içiyorum demiş oluyor. Rakı’dan  biraz  uzaklaşmış görünüyor Türk  erkeği.  “Rakı bana dokunmaz. Ben, bi büyük içerim, bana mısın demez”  demiyor anlaşılan artık Türk  erkeği.

Son olarak ülkelerin ortalamalarına göre Dünya, Avrupa ve Türkiye kadınlarının ve erkeklerinin dünyadan farklı bir tüketim seyri yok gibi görünüyor. Ancak tekrar hatırlatıyorum ve altını çiziyorum, bu çalışmayı Dünya Sağlık Örgütü “ben alkol kullanıyorum” diyenler arasında yapıyor. “Ne kadar alkollü içki tüketiyorsun” sorusunun cevabını alıyor,  alkollü içkilerin saf alkol oranına göre grama çevirerek yayınlıyor.

Türkiye’nin alkol kullanan kadınları ve erkekleri, Dünyadan biraz fazla, Avrupa’dan biraz az alkol tüketiyor.

“En kötü günümüz böyle olsun!”  Hayırlı günler dilerim.

Şarap Sözlüğü: Sommelier Kimdir?
Sommelier yazılır, so – möl – ye okunur. Türkçeleştirilmiş hali sömeliye’dir. Tüm dünyada kullanılan Sommelier sözcüğü, eski Fransızcadaki “Sommier”den gelir. Sonrasında bu sözcük “Soumelier” ye dönüşmüş ve sadece erzak taşınmasından sorumlu kişi anlamında kullanılmıştır.
Bugün ise restoranlarda şarap seçiminden, alımından, stok takibinden ve servisinden sorumlu, şarap ve yemek uyumu konusunda kapsamlı bilgiye sahip uzmanları anlatan bir terimdir. Günümüzde Sommelier’nin sadece şarap değil tüm fermente ve distile içecekler konusunda ,hatta su, çay, kahve gibi alkolsüz içeceklerle ilgili de donanıma sahip olması beklenir. (IWSA Türkiye)

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ekonomist olan Şakir Akışık, Koç Holding'e bağlı Düzey Pazarlama AŞ’de 17 yıl süresince Adana, Antalya, Ankara, Azerbaycan (Şirket), İstanbul Bölge Müdürlüğü yaptı. Kavaklıdere şarapları sayesinde şarap sektörüne geçiş yaptı. 2004 yılında Kavaklıdere – Kavmar A.Ş.’de Genel Satış Koordinatörlüğü, 2007 yılında Doluca Pazarlama A.Ş.’de Türkiye Bölgeler Müdürlüğü görevini yürüttü. 2009 yılında kurduğu Silis Danışmanlık şirketi aracılığıyla 10'dan fazla şarap üreticisine "Satış Yönetimi” konusunda danışmanlık hizmeti verdi.