btbilgi

Güneş enerjisi dünya çapında geliştikçe, sektör hakkında bilgilere de daha kolay ulaşılabiliyor. Dünya Bankası (The World Bank) ve Uluslararası Finans Kurumu’nun (International Finance Corporation) oluşturduğu ‘The World Bank Group’, bu yönde bir çalışmaya imza atmış. Küresel güneş enerjisini desteklemek için hazırlanmış interaktif harita, çok ayrıntılı bilgiler sunuyor.

Küresel Güneş Atlası (Global Solar Atls) isimli bu harita çalışması, yenilenebilir enerji (biyogaz, hidro, güneş ve rüzgar) alanında firmalara yatırım sağlayan ‘Energy Sector Management Assistance Program’ (ESMAP) sponsorluğu ile, Solargis araştırma firması tarafından gerçekleştirilmiş. Solargis dünya üzerindeki tüm güneş enerjisi kaynaklarını listeleyen ve ülkelerin yatırımlarını takip eden bir veritabanına sahip.

Tüm ülkelerin güneş enerjisi potansiyeli bu haritada

Küresel Güneş Atlası, dünya haritası üzerinde istediğiniz noktayı işaretleyip o noktadaki güneş  enerjisi potansiyeli hakkında bilgi alabileceğiniz bir araç. Haritada işaretlenen nokta hakkında, ekranın sol tarafında çeşitli verileri hızla görebiliyorsunuz. Bu veriler arasında o noktanın enlem ve boylamı, yıllık ortalama PV (fotovoltaik) panel kapasitesi, direk ışınım değerleri, optimum güneş paneli açısı ve hava ısısı gibi değerler var. Ayrıca bir PV hesap makinesi ile o noktada küçük (ev çatısı), orta veya büyük ölçekte bir PV santrali ile ne kadar enerji elde edebileceğinizi de hesaplamak mümkün.

Sitedeki dosya indirme bölümünde (Downloads) 140’dan fazla ülke için çeşitli hazır enerji haritaları bulunuyor. Bu bölüme yakın gelecekte ülkelerin kaynak listeleri ekleneceği de belirtilmiş. Ayrıca haritanın nasıl kullanılacağına dair ayrıntılı bilgiler de sitedeki bilgi bankası (Knowledge Base) bölümünde verilmiş. Site şimdilik sadece İngilizce dilde servis veriyor.

Küresel Güneş Atlası web sitesine buraya tıklayarak gidebilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.