btbilgi

Journal Science Advances’da yayınlanan bir araştırmaya göre dünya genelinde primatların yüzde 60’ının soyu tükenme tehdidinde. Araştırmacılar insan dışında 504 primat türünü inceledi ve primat sayısının hızla azaldığını belirledi.

Araştırmayı yöneten Dr. Paul Garber, CNN’e yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Durum tahmin ettiğimizden çok daha kötü durumda. Primatlar dünya genelinde hızlı bir yok oluş sürecine girdiler.”

Primatların sayısının azalmasında en büyük faktörler, yeşil alanların azalması, illegal avlanma ve hayvan ticareti. Doğanın yok olmasıyla primatlar yiyecek bulamıyor, tehlikelerden saklanamıyor. Ayrıca tropik ormanlarda yapılan madencilik, endüstriyel tarım ve petrol çıkarma faaliyetleri primatların sayısını azaltıyor.

Primatlar arasında soyu en fazla tehlikede olan tür Sumatra Orangutanları. Bu türün sayısı son 10 yıl içinde hızlı bir şekilde azaldı. Günümüzde sadece 14 bin 5 yüz Sumatra Orangutanı kaldığı tahmin ediliyor.

Bu türün azalmasında en büyük neden ise palmiye yağı için kesilen ağaçlar. Palmiye yağı üretimi doğayı en kötü etkileyen faktörlerden birisi. Palmiye yağı üretiminin artmasıyla doğa yok oluyor, hayvanların yaşam alanları azalıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.