btbilgi

“Telif hakkı ihlali varsa da, bizim haberimiz olmuyor”

Hasan Yalçınkaya’ya, Torrent denilince hemen aklımıza gelen bir soruyu soruyoruz: Kullanıcıların yükledikleri dosyalarla ilgili telif problemi yaşıyor musunuz? Yalçınkaya buna “Put.io’da halka açık hiç bir şey yok. Her şey kullanıcının mahremiyetinde gerçekleşiyor. Dolayısıyla eğer bir telif hakkı ihlali yaşanıyorsa bizim haberimiz olmuyor.” diye yanıt veriyor. Açıldıklarından beri hiçbir telif sorunu yaşamamışlar, hatta herhangi bir avukattan bir mektup bile almamışlar. Bu hem potansiyel, hem de varolan kullanıcılara güven veren bir durum.

Put.io o kadar kârlı ki, yatırıma bile gerek yok…

İşin girişimci tarafına geçiyoruz. Put.io artık startup’lığı biraz aşmış bir şirket. Kendini kanıtlamışlar, mutlu müşterilere sahipler ve yurtdışından övgü dolu yazılara konu olmuşlar. Peki ‘hiç yatırım almışlar mı’ diye soruyoruz? Yalçınkaya hiç yatırım almadıklarını ifade ediyor, ilk sene yatırım almaları gerektiğini düşünmüşler ve bu yönde uğraşmışlar. Ama yatırım konularını anlayıncaya kadar servis para kazanmaya başlamış ve birden kandilerini kâr ederken bulmuşlar. Dolayısı ile yatırım almaya gerek de kalmadığını açıklıyor Hasan Yalçınkaya.

Bundan böyle de yatırım almaya niyetleri yok gibi gözüküyor. Çünkü servisin ve şirketin bu konuda çok da uygun olmadığına inanıyorlar. Yalçınkaya bu konuda “İyi bir yatırım değiliz. Yatırımcıya 10X, 100X kazandıramayız, bununla uğraşmak da istemeyiz.” diyerek düşüncelerini özetliyor. 2017 ve ötesi için ana hedefleri ise daha mutlu müşteriler ve tabi ki daha fazla müşteri.

Tüm medya dosyalarınız bulutta maksimum güvende: Put.io
Soldan sağa: Cenk Altı, Hasan Yalçınkaya, Burak Sezer, Murat Yıldırım

Onun dışında planları, her aklı başında şirket gibi masraflarını düşürmek ve daha mobil çalışabilmek. Yalçınkaya bugünlerde herkesin devamlı bir yerlere seyahat ettiğinden yakınıyor. Ayrıca Türkiye’de yaşayıp yurtdışındaki kullanıcılara hizmet vermenin zorluğundan da bahsediyor. Paypal’ın ülkemizden ayrılması, yurtdışı ile ticari ilişkileri olan bir çok kişi ve kurum gibi Put.io’nun operasyonlarını da etkilemiş. Bu sıkıntıları kendi ağzından dinleyelim: “Türkiye sanki uluslararası kişisel ödeme sistemlerinden yavaş yavaş ayrılıyor. Freelancer’lara ödeme yapmak için bir servis bulamıyoruz, bankalar bir çok servisi engelliyor.”

“PayPal’ın ülkemizi terk etmesi büyük bir darbe, darbeyi bırakın büyük bir utanç oldu. Müşterilerimize açıklayamadık.”

Yakın gelecekteki teknik hedefleri ise halihazırda çok ilgi gören API’lerini (Application Programming Interface – uygulama geliştirme arayüzü) kullanan uygulamaların sayısının artması. Kendi hazırladıkları API’leri sayesinde her türden mobil ve masaüstü program Put.io hizmetini kendi içinde sunar hale gelebiliyor. Böylece akıllı telefonunuzdaki, akıllı TV’nizdeki çeşitli uygulamalar ile Put.io’ya yüklediğiniz videolara erişebiliyorsunuz. Ama ekip bunun da ötesine geçmek ve günümüzdeki dijital asistan trendinin bir parçası olmak istiyor: “(Hedefimiz)… insanlar nereye bakıyorsa orada bir put.io app’ının olmasını sağlamak. Chat botları, sesle çalışan asistanlar, akla gelebilen bütün cihazlar”

Zamanında dosya paylaşım için Napster kullanmış olanlar, eminiz şu anda şimdi onun yeni bir versiyonu diyebileceğimiz Put.io’yu çok sevecekler. Modern video paylaşımın nimetlerinden faydalanmak isteyen herkesin bu servise alıcı gözle bir bakmalarını öneriyoruz.

Yorumlar
btbilgi
1
2
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...