btbilgi

Bulut depolama hizmetleri o kadar hızlı şekilde gelişiyor ve kullanması kolaylaşıyor ki, yakın gelcekte büyük ihtimalle bilgisayarınızdaki her dosya bir bulut servisinde duruyor olacak. Kurumlar bulut servislerini geniş çaplı yedekleme ve büyük veri analizi için kullanıyor. Bireyler ise genelde fotoğraflarını, çektikleri videoları, yazıları ve özel dokümanlarını güvene almak için OneDrive, Dropbox veya The Box gibi bulut çözümlerini tercih ediyor.

Tüm medya dosyalarınız bulutta maksimum güvende: Put.ioBelki iPhone veya iPad kullanıyorsunuz ve dosyalarınızı Apple Cloud ile farkında olmadan yedekliyor bile olabilirsiniz. Veya Android cihazınızda Google servislerini kullanıyorsunuz ve aynı işlevi Google Drive ile otomatikman alıyorsunuz. Ama internetten bulduğunuz müzik ve video dosyalarını saklamak, hatta arkadaşlarınızla paylaşmak için bunların hepsinden farklı ve pratik bir alternatifiniz daha var: Put.io

Put.io bulut platformu 2009’da kurulmuş ve altı aylık bir beta sürecinden sonra 2010’da tam anlamı ile çalışır hale gelmiş. O dönemde TechCrunch ve Mashable siteleri servisin beta sürecinde bile çok ilgi gördüğünü ve davet yolu ile yeni üyelerin alındığını, bir çok kişinin de üyelik için beklediğini yazmışlar. Servisin kurucuları Cem Başpınar ve Hasan Yalçınkaya; kendileri daha önce pilli network ve Sosyomat’ı yapan ekip. Pilli network 11 farklı blog’dan oluşan bir ağ (hafif.org, bildirgec.org, zamazing.org, vb.) ve 300 bin’den fazla yazı içeriyor. Sosyomat ise 400 bin kişiyi geçen üyeleri ile büyükçe bir sosyal networking ağı.

Tüm medya dosyalarınız bulutta maksimum güvende: Put.io

Bulut devriminin bir parçası olmak…

Servis ile ilgili kuruculardan Hasan Yalçınkaya’dan çeşitli bilgiler aldık. Özetle Put.io video ve benzeri multimedya dosyalarınızı yükleyeceğiniz ve istediğiniz gibi paylaşabileceğiniz bir depo alanı. Ama asıl önemli özelliği Torrent protokolü ile erişebileceğiniz videoları direk aktarabileceğiniz bir platform olması. Yani Torrent dosyalarınızı bilgisayarınıza indirmek zorunda değilsiniz, çünkü servisin içinde kendi Torrent yazılımı bulunuyor. Hasan Bey bunu şöyle ifade ediyor: “Put.io’nun görevi torrent’leri televizyonlarınıza, ekranlarınıza, mobil cihazlarınıza taşımaktır. Neredeyse bütün torrent işlerinizi üstlenir ve sizden biraz daha hızlı yapar. Basitçe uzakta çalışan bir torrent istemcisi + depolama alanıdır.”

Put.io sadece Torrent aktarmak için kullanılmıyor, arzu ederseniz FTP’den veya RSS bağlantılarından da dosya indirebiliyor. Ayrıca videolarınızı en popüler video formatlarından MP4’e dönüştürüp mobil cihazlardan izlemek için kendi içinde bir dosya çeviricisi bile var. Yalçınkaya bu kadar kapsamlı bir servisin ülkemizde bir rakibi veya benzeri olmadığını rahatça ifade ediyor. Hatta sadece Türkiye değil, dünya çapında da iddialılar.

“Bu işi en özenli ve düzgün yapan, kullanıcıları ve sorunları ile ilgilenen ekip biziz. Rakiplerimizin hepsinden önce çıktığımız için en fazla tecrübe de bizde”

Servisin güzel yanlarından biri de, yüklediğiniz veya internetten Torrent ile aktardığınız video dosyalarını stream yöntemi ile istediğiniz mobil cihazda izleyebilmeniz. İlginizi çektiyse, 4 dolar vererek 5 günlüğüne 100 GB alan alıp geçici bir deneme sürüşü yapabilirsiniz. Eğer özelliklerini beğenirseniz ayda 10 dolarlık bir paket veya yıllık indirimli paket alabiliyorsunuz. Dosyalarınız için yeriniz kalmadıysa, 500 GB’lik, 1TB’lik veya 2 TB’lik alan artırımı da, artan abonelik fiyatları ile mümkün.

DEVAM: Telif hakları ne durumda? Ya yatırımlar?

Yorumlar
btbilgi
1
2
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...