btbilgi

14 Ocak 2017 Cumartesi sabahı Koceli’nin Dilovası ilçesinde bulunan Diliskelesi’nde farkedilen fueloil sızıntısı artarak devam ediyor. Denize sızan yakıtın, Körfez ve Derince Sahili’nden Gölcük’e doğru ilerlediği bilgisi veriliyor. Sızıntının ilk görülmesinden itibaren günler geçmesine rağmen, sorumlular ve kurtarma çalışmaları hakkında beklenen resmi açıklamanın henüz yapılmamış olması soru işaretlerine yol açıyor. Bölge trafiğe ve insan giriş çıkışına kapatılmış durumda ve çalışmaların kamuoyu tarafından takip edilmesine izin verilmiyor.

Tütünçiftlik Sahili Koruma ve Güzelleştirme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Yaprak Fidancı, fueloil sızıntısını farkettikleri anda müdahale ettiklerini söylüyor. Fidancı ilk müdahalenin dernek üye ve gönüllüleri tarafından gerçekleştirildiğini, bulunan tüm fueloil’e bulanmış kuşların Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi’ne götürüldüğünü ifade etti. Körfez Belediyesi’ne bağlı iş makinaları ise kıyıdaki kirliliği kamyonlara yükleyerek ortamdan uzaklaştırmış. Fakat sızıntının artarak devam ettiği bilgisi veriliyor.

Kocaeli’deki fueloil sızıntısı çevre sağlığını tehdit ediyor

Doğa Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dicle Tuba Kılıç bu konuda bir açıklama yaparak, “Kocaeli’de gerçekleşen bu felaketin sorumlularının ve boyutunun açıklanmasını, hem yüzeydeki hem de dibe çöken fueloil’in temizliğinin acilen en uygun şekilde yapılmasını talep ediyoruz.” dedi. Kılıç ilgili bakanlıkların ve şirketlerin bu felaketlere karşı yeterince hassas olmadıklarını ifade etti. Sivil toplum kuruluşları ve uzmanların iş birliği yaparak çalışmalarının gerektiği hatırlatıldı.

Bölgede kıyı ve denizde incelemeler yapan Doğa Derneği Koruma Programı Koordinatörü Itri Levent Erkol ise, “Felaketin etkilediği kıyılara sözde temizleme çalışmalarından bir gün sonra ulaştığımızda durumun ciddiyetini daha iyi anladık. Kıyının deniz ile kesiştiği bölgede ulaşabildiğimiz yerlerde onlarca deniz anasının yanısıra onlarca yakıta bulanmış ölü ve canlı sakarmeke gözlemledik. Avrupa’dan ve ülkemizdeki diğer sulak alanlardan kışlamak için bölgeye gelen su kuşları için tehlike devam ediyor.” şeklinde açıklamada bulundu.

Kocaeli’deki fueloil sızıntısı çevre sağlığını tehdit ediyor

Fueloil sızıntısının bölgedeki denizlerde ilk olumsuz etkisi dışında, uzun süreli ve insanlara da yansıyan ölümcül etkileri bulunuyor. Deniz dibinde yaşayan ve birçok balığın besinini oluşturan, çamurda yaşayan bentoz’ların yakıta bulanması hem onları yiyen balıkları hem de balıkları yiyen insanları etkilemekte. Bentoz türü içersinde önemli yer kaplayan midyeler, her gün vücut ağırlıklarının yaklaşık 10 katı kadar suyu filtre etme yolu ile besleniyorlar. Bu da yaklaşık 1 kg midye etinin 100 gramının fueloilden oluşacağı anlamına geliyor. Bu durum fazla bozulmadan midyelere geçen akaryakıtın, ikinci aşamada direk olarak insanlara ulaşması ve ölümcül etkilere yolaçması tehlikesini doğuruyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.