btbilgi

ABD kökenli bir servis olmasına rağmen, ikinci el satış platformu letgo Türkiye’de de kullanılıyor. Son zamanlarda TV’lerde yayınlanan esprili reklamları ile dikkat çeken servis, 2015 yılından beri hizmet veriyor. ABD’nin en büyük ikinci el online pazarı Craigslist’in rakibi letgo, şimdi operasyonlarını güçlendirmek için 175 milyon dolarlık bir fon sağladığını duyurdu.

letgo kuruluşundan beri sadece ABD pazarında 20 milyar dolardan fazla değerde ikinci el satış yapılmasını sağlamış durumda. Servisin ABD, Kanada ve Avrupa ülkelerde de kullanılabilen akıllı telefon uygulaması şimdiye kadar 45 milyondan fazla defa indirilmiş. Ayrıca servisin aylık 20 milyon aktif kullanıcısı bulunduğu ve listelenen her şeyin en az üçte birinin satışa dönüştüğü de belirtiliyor. Şirketin şu andaki değerinin ise 1 milyar dolara yaklaştığı TechCrunch tarafından raporlanmış.

2016’da 100 milyon dolarlık bir fon toplayan startup letgo’nun yeni alacağı C Serisi yatırım ise Naspers, Insight Venture Partners, Accel, 14W, Eight Roads Ventures, Mangrove Capital Partners ve FJ Labs ortaklığı ile sağlanacak. Alınacak yatırımın büyük kısmının, ABD’de rakibi olan benzer bir ikinci el satış servisi olan Wallapop ile 2016’da yaptığı birleşmenin maliyetini karşılamak için kullanılacağı da verilen bilgiler arasında. Bu son yatırım serisi ile şirketin toplamda 375 milyon dolarlık yatırım almış olacağı ifade ediliyor.

letgo’nun rakipleri arasında Craigslist, Çin’li perakende devi Alibaba’nın fonladığı OfferUp ve Facebook’un kendi pazaryeri uygulaması olan Marketplace de bulunuyor. Firma dünya çapında ise eBay’e gözünü dikmiş durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.