btbilgi

Fransa hükümeti startupları ve teknoloji şirketlerini desteklemek için yeni bir uygulamayı devreye aldı. 2017 başkanlık seçimleri öncesi yürürlüğe giren bu uygulama ile Fransa dışından gelen yatırımcı ve girişimcilere 4 yıllık özel bir vize veriliyor. Vizeye kabul edilenler, aileleri ile birlikte Fransa’ya yerleşebiliyorlar.

TechCrunch’ın tüketici elektroniği fuarı CES 2017’de söyleşi yaptığı Dijital Projelerden Sorumlu Bakan Axelle Lemaire, bu konuda bilgileri Ocak başında vermişti. Fransa’nın yeni teknoloji vizesi, Avrupa Birliği dışından gelenlere sunuluyor. Bir Avrupa Birliği ülkesinde yaşıyorsanız bu teknoloji vizesine başvurmaya gerek yok. Bu programa başvuranlar, normal vize işlemlerinden daha hızlı bir süreçten geçiyorlar.

Fransa hükümeti bu vize programı ile hızla gelişmekte olan Fransız startup ortamının ihtiyacı olan kalifiye iş gücünü sağlamayı hedefliyor. Ayrıca Fransa’da iş yapmayı planlayan girişimcilere de destek veriliyor. ‘French Tech Ticket’ ismindeki özel vizeye ancak girişimci veya yatırımcı olduğunu ispat edenler kabul ediliyor. Yatırımcı olarak melek yatırımcılar veya VC’ler (venture capital) başvuruda bulunabiliyor. Uluslararası bir VC firmasında çalışıp, Fransa’da şube açmayı planlayanlar da bu vizeden yararlanabiliyor.

Fransa’dan girişimci ve yatırımcılara özel teknoloji vizesi

Fransız hükümeti başvurularda kullanılmak üzere “lider 100+ Fransız startup firma” listesi de hazırlıyor, özellikler mühendisler ve teknik alanlarda çalışanlar bu liste üzerinden başvurularını yapabilecekler. Programın 2016’da gerçekleştirilen ilk denemelerinde 722 uluslararası startup başvurusundan 23’ü kabul edilmiş ve Fransız hükümetinden çalışma destekleri almış. 2017’de program aracılığı ile 70 girişmici ve yatırımcıya destek verilmesi planlanmış durumda.

Eğer Fransa’da bir teknoloji firmasında çalışmak istiyorsanız, ayrıca ‘Passeport Talent‘ isimli özel vizeye de başvurabilirsiniz. Bu vize mühendisler, girişimciler ve yatırımcıların dışında araştırmacılar, bilimadamları, sanatçılar ve sporcular için de geçerli. Yani bu vize için kayıtlı bir teknik, sanatsal veya sportif becerinizin bulunması şart koşulmuş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.