btbilgi

Guardian gazetesi geçtiğimiz hafta WhatsApp uygulamasının güvenlik açıklarına sahip olduğunu ve eğer bir hükümet kuruluşunun isterse tüm mesajlara ulaşabileceğini açıkladı. Guardian gazetesine konuşan kripto araştırmacısı Tobias Boelter, WhatsApp şifre anahtarlarının değişilebildiğini açıkladı. Facebook’a bu güvenlik açığını Nisan 2016’da bildirdiğini söyleyen Boelter, firmanın hiç ilgilenmediğini anlattı.

WhatsApp uygulamasının güvensiz olduğu ortaya çıktıktan sonra kullanıcılar güvenli anlık mesajlaşma uygulamaları arayışına girdi. Sizler için en güvenli 5 anlık mesajlaşma uygulamasını araştırdık.

  • Signal Private Messenger

Hem iOS hem de Android’de bulunan Signal Private Messenger uçtan uca kripto özellikleri taşıyor. Uygulama güvenlik özellikleri yanında gelişmiş kullanım özelliklerine de sahip. Bu özelliklerin arasında kriptolu iletişim gruplarının oluşturulması ve şifreli SMS mesajlaşma gibi özellikler var. Signal Private Messenger hem şifreli mesajlaşma hem de şifreli telefon görüşmeleri için kullanılabiliyor.

  • ChatSecure

ChatSecure piyasadaki en güvenli anlık mesajlaşma uygulamalarından birisi. Açık kaynak kodlu yazılım kütüphaneleri kullanan uygulama uçtan uca kripto sunuyor. Kullanıcılar mevcut Google kullanıcı hesapları ile uygulamayı kullanabiliyor. Daha fazla güvenlik isteyen kullanıcılar kendi sunucularını kullanarak ChatSecure’e bağlanabiliyorlar. ChatSecure diğer uygulamaların aksine kullanıcıdan telefon veya e-posta adresi gibi özel bilgileri istemiyor.

  • Gliph

Uçtan uca kripto özellikleri sunan Gliph’in en büyük özelliği tüm cihazlarda kullanılabiliyor olması. Hareket halindeyken uygulamanın iOS ve Android versiyonlarını, ofiste ve işteyken ise masaüstü versiyonlarını kullanabilirsiniz. Gliph’in sunduğu hoş özelliklerden birisi Real Delete adlı silme özelliği. Real Delete ile yolladığınız mesajın alıcının cihazından da silinmesini sağlayabiliyorsunuz. Takma isim kullanımına da izin veren uygulamada kişisel bağlantılarınız için takma adınızı, iş bağlantılarınız için gerçek adınızı kullanabiliyorsunuz.

  • Wickr

Diğer uygulamalar gibi uçtan uca kriptolama sunan Wickr’da mesajlarınıza silinme tarihi koyabiliyorsunuz. Böylece yolladığınız mesaj istediğiniz zaman kendi kendini yokediyor. Wickr’ın bir diğer özelliği silinen mesajların telefonun hafızasından da silinmesi. Böylece bir mesajı sildiğiniz zaman hiç bir şekilde geri getirmek mümkün olmuyor. Grup mesajlaşma özelliğine de sahip olan Wickr’da 10 kişiye kadar güvenli toplantılar yapmak mümkün.

  • Silent Phone

İncelediğimiz diğer uygulamaların aksine ücretli olan Silent Phone gelişmiş özelliklere sahip. Ayda 9,95 dolar ücrete sahip olan uygulama hem yazılı mesajları hem de ses/video görüşmelerini uçtan uca şifreliyor. Silent Phone üzerinden yollanan mesajlar sadece alıcı tarafından okunabiliyor ve okunduktan sonra otomatik olarak siliniyor. Güvenli dosya transferi de sunan Silent Phone’un, Android ve iOS versiyonları bulunuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
Eylem Cülcüloğlu, 1993 yılından bu yana bilişim ve iletişim teknolojileri alanında çalışmalarını devam ettirmektedir. 1999-2007 yılları arasında IT Business Weekly dergisinin yazı işleri müdürlüğü görevini üstlenmiş olan Eylem Cülcüloğlu, daha sonra pazarın önde gelen birçok BT firmasına içerik iletişimi danışmanlığı yapmıştır. Yüksek lisansını ise Utrecht Üniversitesi'nde yeni medya ve dijital kültür alanında tamamlamıştır.