btbilgi

Ocak ayının başındaki tüketici elektroniği fuarı CES 2017’de tonla internete bağlı cihaz sergilendi. Bazıları belki çok popüler olacak, bazıları ise prototip aşamasından ileriye gidemeyecek. Fakat hayatımızda kalıcı yer almak isteyen her cihazın ihtiyacı olan ortak bir standart. Nesnelerin İnterneti (Internet of Things – IoT) alanında en önemli eksik olarak görülen endüstri standartı konusunda nihayet gelişmeler görülmeye başlandı.

Nesnelerin İnterneti devasa bir cihaz ağı olarak düşünülebilir. İşe giderken kullanacağımız otonom arabadan, evimizdeki akıllı ampullere kadar her cihazın birbiri ile konuşması için ortak bir dile ihtiyaçları var. Dev endüstri firmalarının hepsi bu pazardan büyük bir pay kapmaya çalışıyor ama çoğunun kullandığı iletişim teknolojileri diğerlerininki ile uyuşmuyor. Bu da kullanıcılara sorunlar çıkartıyor çünkü tüm ihtiyaçları için ya tek markaya bağlı kalıp kendilerini sınırlayacaklar, veya piyasada hangi cihazların birbiri ile iletişim kurabildiğini araştırarak vakit, eğer yanlış seçimleri yaparlarsa da para kaybedecekler.

2017 başına kadar Nesnelerin İnterneti alanında standart belirlemeyi hedefleyen birbirinden bağımsız iki grup bulunuyordu. Bunlardan biri Intel ve Samsung’un başını çektiği ‘Open Interconnect Consortium’ grubu, diğeri ise Qualcomm, Microsoft, LG ve Sony’nin yer aldığı ‘AllSeen Alliance’ idi. İki grubun da konuya bakış açısı, düzenlemeleri ve iletişim teknikleri farklıydı.

CES 2017 fuarında ise bu iki grubun birleşmesinden doğan yeni ‘Open Connectivity Foundation’ (OCF), bir stand ile sessiz sedasız yer aldı. 300’den fazla üyesi bulunan OCF’nin kurulması, Nesnelerin İnterneti alanında çok önemli bir gelişme olarak görülüyor. OCF ile artık endüstri çapında standartlar oturacak ve tüm akıllı cihazlar birbiri ile konuşabileceği altyapıya sahip olacak. Böylece sırf bu konuya takıldığı için piyasaya yenilikçi ürün ve çözümler getirmeye korkan firmalar da rahatça pazara girebilecekler.

Gelecekte OCF logolu akıllı cihazlar gördüğünüzde, bu cihazların hepsinin birbiri ile sorunsuz iletişim kuracağına emin olabilirsiniz. Derneğe üye tüm firmalar bu konuda heyecanlı ama standartlara uyumlu ürünlerin piyasaya çıkması için biraz daha bekleyeceğiz gibi görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.