btbilgi

Trafik sorunu büyük şehirlerin en ciddi problemlerinden biri. Bu sorunun belli bir kısmını da taksiler oluşturuyor. Peki taksiler yerde değil de gökyüzünde olsaydı, bu sorun biraz da olsa çözülür müydü? Havacılık firması Airbus işte bu sorunun yanıtı için ilk adımı bu sene atıyor olacak, çünkü ilk otonom uçan taksi prototipini denemeye hazırlanıyor.

Dünya çapında bir çok ülkeye yayılmış olan özel taksi servisi Uber de benzer planlar peşinde. Ama Airbus bu konsepti ilk deneyen firma olma ayrıcalığına erişebilir. Firma geçen sene sırf bu proje için ‘Urban Air Mobility’ (Şehir Hava Yolculuğu) isminde bir birim oluşturmuştu. Bu birim, insanların akıllı telefon uygulaması ile şehir içinde belli noktalardan aynı taksi çağırır gibi uçan bir araç çağırması hayalini gerçek yapmaya uğraşıyor.

Airbus CEO’su Tom Enders, Münih’de düzenlenen DLD teknoloji konferansında bu konuda bir açıklamada bulundu. “100 yıl önce toplu taşıma yer altına indi, şimdi bunu gökyüzüne taşımaya kadir teknolojilere sahibiz” diyen Enders, ilk otonom taksi uçağın duyurusunu yaptı. Henüz prototip aşamasında olduklarını söyleyen Enders, bu tür çözümlerin şehirlerdeki trafik sıkışıklıklarını ve hava kirliliğini de azaltıcı etkisi olacağına değindi.

Airbus’ın A^3 Vahana konsept tasarımı

Airbus bu konudaki raporunda 2030 yılında insanlığın yüzde 60’ının şehirlerde yaşayacağını öngörüyor. Bu rakamın şu anda yüzde 50 civarında olduğu da belirtilmiş. 2014 yılında Güney Amerika’nın en büyük kenti olan Brezilya’daki Sao Paulo, 344 kilometre ile dünyanın en uzun trafik sıkışıklığına sahne oldu. Bu türden yoğun trafiğin, Brezilya ekonomisine yılda 31 milyar dolar zarar verdiği ifade ediliyor. İngiltere’de ise Londra sakinlerinin yılda toplam 35 günlerini trafikte oturarak geçirdiklerine raporda işaret edilmiş.

Firmanın teknoloji geliştirme bölümleri bu durumu iyileştirmek için üç farklı proje üzerinde çalışıyor. Bunlardan birincisi olan CityAirbus, 2017 içinde testleri yapılacak otonom taksi aracını da içeriyor. Bir diğeri, şehirlerin üzerindeki uçan araçlara özel yollar kurulmasını hedefleyen Skyways projesi. Üçüncüsü ise bireysel ve kargo taşımacılığı için kullanılacak Vahana araç platformu. Airbus bunların hepsini devreye alabilmek için, dünyanın en kalabalık şehirlerinin yöneticileri ile görüşmeler halinde olduğunu da söylüyor. Firma ayrıca gelecekte üç boyutlu yazıcılar kullanarak bu tür uçakların parçalarını pratik ve ucuz şekilde üretimeye de sıcak bakıyor. Ama tüm bunların sonuçlarını görmek için henüz daha çok erken.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.