btbilgi

2016 benim için oldukça verimli bir yıl oldu. Şirketim, yüksek büyüme rakamlarına ulaştı, müşterilerimizin sayısı arttı. Yeni iş ortaklarına, daha iyi bir iş yapış modeline ve yeni bir odağa sahip olduk. 2016 yılından beş önemli ders çıkardım. Bunları sizlerle paylaşmak istiyorum:

 • Müşteri için doğru olanı yapın

İlk şirketimi sattıktan sonra kendimi iyi bir yönetim sergileyip sergilemediğim konusunda sorgulamıştım. Çünkü şirketi benden satın alanlar belli bir süre sonra işi devam ettiremeyip kapatmak zorunda kalmışlardı. Şirketimi satmak bana, satışın, şirketi bırakmanın ve yeni bir yönetim kurmanın ötesinde bir deneyim kazandırdı.

Önceliğin şu soruyu sormak olduğunu öğrendim: “Müşteri için en iyisi nedir?”

Müşterilerle ilişkilerde kendi duygusal bakışınızı olayın dışında tutmak çok önemlidir. Şirketler büyüdükçe şirket içi iletişim, iletişimin neredeyse tamamını oluşturmaya başlar. Aslında önemli olan müşteri ile olan iletişimdir.

Bir karar alırken her zaman kendinize “Müşteri için en iyisi nedir?” diye sorun. Geçtiğimiz sene Dwolla’da önemli bir değişiklik yaptık ve iş çözümlerimize ağırlık vermek için son kullanıcı ürünlerini kaldırdık. Bizi biz yapan geniş bir kitleye, pazarda daha iyi ürünler olduğunu, onlara geçmeleri gerektiğini anlatmak gerçekten çok zor oldu. Ama bunu yapmak zorundaydık çünkü çok fazla değişik tipte müşteri grubuna sahiptik ve başarılı olabilmek için belli bir gruba odaklanmamız gerekiyordu.

 • Beklentilerinizi kontrol edin

Bu cümle geçen sene duyduğum en güzel cümlelerden biriydi. Sheldon adında bir arkadaşım söyledi. Sheldon ile birlikte KPI’lar üzerinde çalışıyorduk ve kimin hangi süreci yönettiğini konuşuyorduk. Konuşma sırasında dokümanların ve rakamların yanıltıcı olabildiğini tartıştık. Bu yüzden beklentilerin kontrol edilmesinin ne kadar önemli olduğu konusunda hem fikir olduk.

Ben Milne

 • Problemlerinizi zeki insanlara anlatın ve onların dediklerini dinleyin

Albert adında bir arkadaşım bana şunu söylemişti: “Eğer doktora şikayetini anlatmazsan sana yardımcı olamaz.” Bu hem sağlıkta hem de iş dünyasında geçerlidir.

Geçen sene bazı problemlerin çözümünde bu yönteme başvurdum. Bana yardımcı olabileceğini düşündüğüm kişilerin e-posta adreslerini çıkardım ve onlara aşağıdaki içerikle kısa bir e-posta gönderdim:

“Daha önce hiç çözmediğim 3 problemi çözmem gerekiyor. Iowa’ya geri taşındım ve gerçekten bazı tavsiyelere ihtiyacım var. Gelecek hafta telefonla görüşebilir miyiz?” Gelen on cevap aşağıdaki gibiydi:

 • Hiç böyle bir şeyle uğraşmamıştım. Sana iyi şanslar.
 • Sana diyebileceğim hiç bir şey yok.
 • Sana ne söyleyeceğimi bilmiyorum. Sanırım sen çuvalladın.
 • Sana yardımcı olabileceğini düşündüğüm üç kişinin telefonu.
 • Sana yardımcı olamam ama sana yardımcı olabileceğini düşündüğüm biri var.
 • Şu iki şeyi yap sonra beni ara. Ne olduğunu söyle sonra oradan devam ederiz.
 • Yatırım yapabilir miyim?
 • Bizim buraya gelebilir misin. Burada karşılıklı oturur konuşuruz.
 • Sana beş tane giriş cümlesi. Bunları söyle ve ne olacağına bak.
 • Hayat nasıl gidiyor?

Çok fazla tavsiye aldım çünkü insanlara problemimi anlattım. Bana yardım edenlere bana ayırdıkları zaman için teşekkür ettim ve bana yardımcı olamayanlara da kızmadım.

Eğer bir konuda yardıma ihtiyacınız varsa güvendiğiniz kişilere sorununuz anlatın ve onlardan gelen önerilere açık olun. Bu yardımlaşma karşılıklıdır. Sizden birisi yardım isterse ona yardımcı olun.

 • Vazgeçin veya vazgeçmeyin

Birçok kitap ve blog insanlara “Asla vazgeçmeyin” der. Oysa bazen vazgeçmek gerekir.

Vazgeçmek normaldir. Bazen vazgeçmeyerek insanların değerli zamanlarını boşuna harcamış olursunuz. Bu yüzden eğer iş kaldıramayacağınız bir durumdaysa, vazgeçmeyi de bilin. Bazı durumlarda vazgeçmek en iyi seçenektir.

Önemli olan vazgeçecekseniz ya da devam edecekseniz kararlı olun. İki arada bir derede kalmayın.

 • Kıdeme değil gelişime değer verin

İyi olana odaklanın. İyi olan şeylere değer verin. Hem işte hem de evde gelişime önem verirseniz başarılı olursunuz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Girişimcilik dünyasının en önemli isimlerinden birisi olan Ben Milne, Dwolla ödeme sisteminin kurucu CEO’su olarak görev yapıyor. Dwolla’yı kurmadan önce Elemental Designs adlı bir startup’ı kuran Ben Milne, dijital pazarlama ve yatırım konularında uzman. Fobes’in en başarılı 30 girişimci listesinde yer alan Ben Milne, Iowa Üniversitesi mezunu.