btbilgi

Zamanında ‘devrimsel’ olarak nitelendirilmiş PC işletim sistemi Windows 7, yazılım mezarlığındaki yerini almaya hazırlanıyor. Microsoft’un Almanya bölümünden yapılan bir açıklamaya göre, Windows 7 işletim sistemine resmi olarak tüm teknik destekler 14 Ocak 2020 tarihinde sona erecek.

Microsoft Almanya’nın Windows Kullanıcı Birimi’nin yöneticisi Markus Nitschke, yaptığı açıklamada Windows 7’nin artık modern teknolojinin gereksinimlerini karşılamadığına işaret etti. Bunun dışında kurumların BT güvenliği ihtiyaçlarını karşılama açısından da geri kaldığını ifade eden Nitschke, Windows XP zamanındaki deneyimlerine dayanarak kurumların daha güncel versiyon olan Windows 10’a erkenden geçmeleri gerektiğini söyledi.

Nitschke işin teknik yeterlilik kısmını, Windows 10’un en son ve en gelişmiş Intel, AMD ve Qualcomm işlemcilerini desteklemesi ile açıklıyor. Ayrıca eski işletim sistemine uyumlu yazılmış bir çok uygulama ve programın, zaten Windows 10 platformuna göre yeniden uyarlandığı da belirtiliyor.

StatCounter sitesinin verdiği bilgiye göre, internet kullanıcılarının yüzde 40 civarı eski Windows 7 işletim sistemi versiyonunda takılı kalmış durumda. Windows 10 kullanıcıları ise tüm toplamda yüzde 28 oranla onları takip ediyor. Microsoft firması en yeni güvenlik önlemlerinin uygulanabilmesi için, tüm bireysel ve kurumsal kullanıcıları 14 Ocak 2020 tarihine kadar Windows 10’a geçmeleri konusunda uyarıyor.

Windows 10 ilk piyasaya çıktığında firma uzun süre ücretsiz sürüm yükseltme hizmeti vermişti. Şu anda bu ücretsiz sürüm yükseltme hizmeti verilmiyor. MYCE sitesinin haberine bakılırsa, internet üzerinde bazı kullanıcılar ‘Microsoft Media Creation Tool’ aracı üzerinden yükseltme işleminin yapılabileceğini iddia ediyorlar. Fakat firmanın bu konuda resmi bir açıklaması bulunmuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.