btbilgi

Büyük firmaların pazarlama çalışmaları için kendi alt birimleri bulunuyor, bu firmalar her türlü basılı ve dijital aracı kullanmaya imakn buluyorlar. Peki ya küçük işletmeler? E-posta pazarlama, ilk ortaya çıktığından beri 25 yıldır bu türden düşük bütçeli şirketler için hala çok işe yarayan bir pazarlama yöntemi olarak geçerliliğini koruyor. Dünya çapında bir çok e-posta pazarlama servisi bulunuyor ve küresel olarak rekabet eden bu servislerden biri de Türkiye’den çıkma; bahsettiğimiz servisin adı Sendloop.

Küçük işletmelerin tüm dijital pazarlaması tek çatı altında: SendloopSendloop 2008 başında Cem ve Mert Hürtürk kardeşler kurulmuş bir servis. Cem ve Mert Hürtürk girişimcilik virüsünü erkenden kapmış bir ikili. 1999 yılından beri üç startup’a imza atmışlar. Bunlardan ilki olan PreviewMyEmail, e-posta analitik ve gerçek zamanlı ölçümleme üzerineymiş ve ABD merkezli SMTP Inc. tarafından 2013’de satın alınmış. İkinci firmaları olan Octeth, daha sonra kurdukları çeşitli farklı şirketlerin ve servislerin ana yapısını oluşturuyor.

Octeth altında Sendloop, SenderSuite, Oempro ve DeliveryIPMonitor gibi markalar yer alıyor. Octeth her sene 180 ülkedeki onbinlerce müşterisine e-posta tabanlı hizmetler sunuyor. Bunların içinden sadece Sendloop’un bile 36 bin aktif kullanıcısı bulunuyor. Bu servis küçük işletmelerin kendi kendilerine kolayca kullanabilecekleri bir yapıya sahip. Kuruculardan Cem Hürtürk, servisin sadece bir toplu e-posta gönderim servisi değil, komple bir dijital pazarlama platformu olduğunu ve çok çeşitli özellikler taşıdığını ifade ediyor.

Cem Hürtürk, servis üzerinden her ay 2.000 pazarlama kampanyası yapıldığını ve kullanıcılarının sadece yüzde 5’inin Türkiye’den olduğunu açıklıyor. Geri kalan kullanıcıları başta ABD, Avrupa ve Avusturalya olmak üzere onlarca farklı ülkeden. Sendloop’un esnek fiyatlandırma özelliği sayesinde sadece küçük çaplı işletmeler değil, kurumsal firmalar veya bireyler de e-posta tabanlı pazarlama faaliyetlerini yönetebiliyorlar.

Hürtürk şu anda tüm dijital pazarlama işlevlerini düşünürsek, Sendloop servisinin ülkemizde bir benzerinin olmadığından bahsediyor. Küresel çapta ise Marketo, Infusionsoft, Act-on ve Hubspot gibi belli rakipleri var. Hürtürk servisin geniş çapını, “Sendloop’u kullanan bir işletme, e-posta marketing kampanyalarını, pazarlama otomasyonu kurgularını, e-posta gönderim altyapısını, potansiyel müşteri oluşturma kanallarını, SMS kampanyalarını, landing page’lerini, web sitesinde kullanıcı aktivitelerini takip ve raporlamasını ve 500’den fazla değişik uygulama ile entegrasyonunu tek bir çatı altında yürütebilir” şeklinde anlatıyor.

Küçük işletmelerin tüm dijital pazarlaması tek çatı altında: Sendloop

Platformun sunduğu beceriler ile müşteri listeleri, onlara yollanacak bilgi ve abonelik e-postaları kolayca oluşturulabiliyor. Dijital pazarlama konulardan uzman olmadan bile, adım adım neler yapacağınızı belirleyebiliyorsunuz. Ayrıca Sendloop’un uzmanları da size her adımda yardımcı olmaya hazır bekliyorlar. Sistemde müşteri yönetimi, raporlama, dinamik içerik entegrasyonu, akıllı telefon uygulama desteği gibi birçok özellik hazır geliyor. Servisi denemek için hemen ücretsiz şekilde kaydolup, sınırlı gönderimle da olsa özelliklerini inceleyebiliyorsunuz.

Cem ve Mert Hürtürk, Sendloop şirketinin yüzde 40 hissesini 2014 yılında Selcuk Saraç, ProjectZ (Tahir ve Tolga Zaimoğlu), Arda Kutsal ve Bülent Tekmen’in oluşturduğu bir gruba satmışlar. İlk günlerinden beri özkaynak ile ilerlemişler, henüz bir yatırım almadıklarını açıklıyorlar. Yatırımlar ile ilgili “Şu an icin aktif bir yatırım arayışımız bulunmamakta. Sektör çok hızlı geliştiği için uzun vadeli hedefler yapmıyoruz.” diyor Cem Hürtürk. Şirketin 2017 için öncelikli planı, ayrıntı vermedikleri ama ‘heyecan verici’ olarak niteledikleri yeni sistem özelliklerini devreye almak. Ayrıca 2017 yılında bir önceki yıla göre 3 kat büyüme hedefi koyduklarını da iletiyor Hürtürk.

Ülkemizden çıkan böylesine kapsamlı ve işlevsel servislerin artması dileği ile, kendilerine başarılarının devamını diliyoruz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...