btbilgi

Şu andaki uzay teknolojisi ile 3 günde ancak Ay’a gidebiliyoruz. Ama Güneş Sistemi’ndeki diğer gezegenlerin hepsi çok uzak mesafede. Tüm dünyanın gözünü diktiği kızıl gezegen Mars, günümüz kimyasal roket teknolojisi ile 5-6 aylık bir yolculuk gerektiriyor. Peki ya Mars’a 3 günde gidebilseydik, neler değişirdi?

Güneş yelkeni konsepti uzun süredir üzerinde düşünülen fikirlerden biri. Bu konseptte ultrahafif ve fotonlara dayanıklı bir malzemeden üretilmiş bir yelken uzay aracına takılıyor. Yelkene rüzgar olarak ise ya güneş ışınları veya NASA’nın üzerine çalıştığı gibi özel bir ışın kullanılıyor. Califoria Üniversitesi’nden Philip Lubin’in liderlik ettiği bir NASA ekibi, küçük uzay gemilerini günler ve büyüklerini ise haftalar içinde Mars gezegenine yollamayı planlıyor.

Güneş yelkenleri ile 3 günde Mars yolculuğu

Lubin ve ekibi bu güneş yelkeni projesi ile ‘NASA Yenilikçi Gelişmiş Konseptler’ (NASA Innovative Advanced Concepts – NIAC) programından 100 bin dolarlık bir fon kazanmış. Ekip bu fikrin projelendirme ve ilk küçük ölçekli denemelerine başlamış durumda. Enerji kaynağı, Dünya yörüngesinde bulunacak yüksek güçlü bir lazer olacak. Lazer ışını uzay aracının güneş yelkenlerine devamlı olarak foton atışı yaparak, bu özel yelkenlerde aynı rüzgarın normal yelkenlere yaptığı gibi itme gücü oluşturacak.

‘Yönlendirilmiş Enerji İtişi ile Gezegenlerarası Keşif’ (Directed Energy Propulsion for Interstellar Exploration – DEEP-IN) olarak isimlendirilmiş proje, bir uyduyu Mars’a 3 günde ulaştırabilecek. NASA araştırma ekibi bu teknoloji sayesinde Mars gezegenine insanlı bir aracın şimdikinin beşte biri sürede, yaklaşık 1 ayda ulaşacağını ifade ediyor. Konseptin ne zaman uygulamaya geçebileceği veya NASA’nın yakın gelecek için planladığı insanlı Mars görevi için bu teknolojiyi kullanıp kullanmayacağı ise henüz belli olmayan noktalar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.