btbilgi

Volkswagen, yeni konsept aracı I.D. Buzz’ı tanıttı. Detroit’te gerçekleştirilen Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nda tanıtılan I.D. Buzz, klasikleşmiş T1 modelinin elektrikli otomobil çağına uyarlanmış bir versiyonu.

8 kişiye kadar taşıma kapasitesi bulunan I.D. Buzz’ın iç dizaynı modüler olarak değiştirilebiliyor. Aracın orta konsolu yolcular tarafından kullanılabilmesi için şoför kabini ile yolcu bölümü arasında hareket edebiliyor. Taşınabilir bir tablet ekranı bulunan aracın Beats marka bluetooth hoparlörleri araç dışında da kullanılabiliyor.

Volkswagen I.D. Buzz artırılmış gerçeklik ile sürüş bilgilerini ön camın ötesinde gösteriyor.
Volkswagen I.D. Buzz artırılmış gerçeklik ile sürüş bilgilerini ön camın ötesinde gösteriyor.

I.D. Buzz, 2016 yılı son çeyreğinde tanıtılan kompakt I.D. elektrikli otomobilde olduğu gibi artırılmış gerçeklik ile sürüş ve yol bilgilerini aracın ön camından sürücüye gösteriyor. Ayrıca hareketli orta konsol üzerinde bulunan taşınabilir tablet de aracın kontrol panelini oluşturuyor. Bu sebeple aracın ön konsoluda herhangi bir gösterge bulunmuyor. Aracın direksiyonu dokunmatik özelliklere sahip. Sürücüsüz moda geçildiğinde ise direksiyon konsol içindeki yuvasına yerleşiyor.

Volkswagen I.D. Buzz, sürücüsüz olarak seyahat etmeye hazır teknik donanıma sahip olarak 2020 yılında yollarda olacağı duyuruldu. Aracın önünde ve arkasında çevresini algılayacak sensörleri bulunuyor. I.D. Buzz’ın 2025 yılından itibaren de sürücüsüz kullanım özelliğinin aktive edileceği belirtiliyor. Sürücüsüz modu olan “I.D. Pilot” aktif hale getirildiğinde, sürücü koltuğu elektrikli bir şekilde kilidi açılarak 180 derece geriye dönebiliyor.

4 çeker ve sıfır emisyon
I.D. Buzz önde ve arkada 2 adet elektrikli motora sahip ve 2 çeker veya 4 çeker olarak yol alabiliyor. Sıfır emisyon özelliği sunan araç, toplam 369 beygir gücü üretiyor. Aracın bataryası tabanda yer alıyor. Aracın 111 kWh kapasiteli batarya, yarım saatlik bir şarj ile yüzde 80 doluluğa erişebilecek. Kullanım şartlarına göre 435 km ile 600 km arasında menzil sunacak olan I.D. Buzz, 0’dan 100 km’ye 5 saniyede erişebiliyor ve maksimum sürati 160 km/h.

I.D. Buzz’ın bir diğer özelliği de yan aynalarının olmaması. Bunun yerine her iki yanında cam aynadan çok daha küçük yapıdaki e-ayna (e-Mirror) olarak adlandırılan geriye dönük kameralar bulunan araçta, aynaların olmaması sayesinde aerodinamiğinin de artırıldığı belirtiliyor.

Geçtiğimiz yıl I.D. ve Budd-e tanıtılmıştı

Volkswagen, 2016 yılı başında CES Tüketici Elektroniği Fuarı’nda Budd-e elektrikli otomobilini, yılın son çeyreğinde ise Paris Motor Show’da elektrikli kompakt otomobili I.D.’yi tanıtmıştı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.