btbilgi

Otonom araçlar ve uzaktan kumandalı drone’lar yetmiyormuş gibi, ABD ordusu şimdi de gerçek pilotları azaltmanın derdine düşmüş durumda. Pentagon’a bağlı Gelişmiş Savunma Araştırmaları Ajansı (Defense Advance Research Project Agency – DARPA), normal uçak ve helikopterleri otonom hale çevirebilmek için bir proje üzerinde çalışıyor. Her türlü uçan araca sonradan monte edilebilecek robotik sistem ALIAS, savaş alanındaki askeri personeli azaltma amacı güdüyor.

‘Aircrew Labor In-Cockpit Automation System’ (ALIAS) ismi verilen proje, normalde elle kumanda edilen hava araçlarına otonom özelliği eklemek için tasarlanmış. ALIAS sistemi uçağa sonradan takılıp çıkartılabilen ve uçuş sistemlerine zarar vermeyen robotik kollar, ek bilgisayar ve sensör sisteminden oluşuyor. Sistem daha şimdiden Sikorsky S-76 model bir helikopter, Diamond DA-42 yolcu uçağı ve iki adet Cessna 208 Caravan tipi küçük uçakta test edilmiş bile.

ABD ordusu ALIAS ile pilotları emekliye ayırmaya niyetli

ABD ordusu bu projenin gerçekleşmesi ile, savaş ortamında çok fazla cihaz ve veri ile aynı anda uğraşmak zorunda kalan askeri pilotların yükünü azaltmak niyetinde. Ayrıca uçuşların kısmen otonom hale getirilmesi bile, insan kaynaklı hataları veya uzun uçuşlardaki insan performansındaki düşmeleri telafi edecek özellikler ekliyor.

ALIAS program yöneticisi Scott Wierzbanowski, gerçek uçak testlerinin üçüncü aşama ile artacağını açıklamasında belirtiyor. Üçüncü aşamada sistem 7 çeşit farklı uçakta denenecek. Ayrıca sistemin acil durumlara vereceği tepkiler ve farklı görev ihtiyaçlarına ne kadar uyabildiği de denenecek. Sistemin ABD ordusu için ne zaman kullanıma alınacağı henüz ifade edilmemiş. Ama DARPA’nın açıklamasına bakılırsa ALIAS sistemine daha şimdiden NASA, ABD Hava, Kara ve Deniz Kuvvetleri talip. Yapay zeka ve robotlar sadece üretim ve endüstri alanında değil, savaş ortamında da insanların görevlerini ellerinden alacak gibi görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.