btbilgi

Audi, elektronik sektörünün lider firmalarıyla, makine öğrenmesi alanında işbirlikleri yapmış, sürücüsüz araçlar ve yeni nesil araçlarında yer alacak  Yapay Zekalı asistan sistemleri alanında çalışmalarını sürdürüyor. 

Audi Q7 Otonom ve yapay zeka barındıran yeni konsept otomobili

Bunun ilk örneğini, Las Vegas CES Tüketici Elektroniği Fuarında, NVIDIA ile yapılan ortak çalışmalarla geliştirdiği ve sürücüsüz bir model olan Audi Q7 derin öğrenme konseptiyle tanıttı.

Otonom sürüş için özel tasarlanmış, değişken özellikli açık alanda zekasını sergileyen Audi  Q7 derin öğrenme konsepti, 2 megapiksel çözünürlüğe sahip ön kamera üzerinden kendini yönlendiriyor.

Kamera, NVIDIA Drive PX 2 işlemci birimiyle iletişim kuruyor ve işlemci, direksiyonu, otonom sürüş uygulamaları için özel olarak geliştirilen yüksek performanslı bir kontrol cihazıyla son derece hassas şekilde yönetiyor.

Önce sürücünün tepkilerini öğreniyor, sonra uyguluyor

Piloted driving with artificial intelligence:
Audi partnering with top companies in the electronics industry

Araçta kullanılan yazılımın merkezini oluşturan derin yapay algı ağları (sinirsel ağlar), Audi ve NVIDIA uzmanları tarafından özel olarak otonom sürüş ve dinamik trafik kontrol işaretlerinin tanınmasına yönelik olarak eğitildi.

Direksiyonda bir insanın sürücü olarak yer almasıyla başlayan çalışmalarda, Audi Q7 derin öğrenme konsepti güzergah ve çevre hakkında, gözlem yoluyla ve ilave eğitim kameralarının yardımıyla sürekli bilgi topluyor.

Böylece sürücünün tepkileri ile kamera tarafından tespit edilen olaylar arasında bir ilişki oluşturuluyor. Yani, daha sonraki gösteri sürüşlerinde otomobil, örneğin geçici bir trafik işaretinden gelen talimatları anlayıp derhal yorumlayarak durumun gerekliliğine göre hareket edebiliyor. İlgili bir işaret çıktığında, konsept otomobil derhal sürüş stratejisini değiştirip kısa veya uzun güzergahı tercih edebiliyor.

Sistem, hava ve yağış durumu veya ışık şartları gibi sürüşü olumsuz etkileyebilecek değişkenlerle de başa çıkabilecek güçlü bir tasarıma sahip. Aynı zamanda sistem yeteneklerini gece, gündüz, hatta doğrudan ve yüksek gün ışığı altında veya yapay ve etkisi artırılmış teknik aydınlatmalar altında dahi sergileyebiliyor.

İnsan beynindeki ağlara benzer yapay sinirsel ağlar kullanılıyor

Audi Q7 derin öğrenme konsepti için kullanılan öğrenme yöntemleri esas olarak tekrar eden ve yardıma dayalı öğrenmenin temelini örnek alıyor. Bu öğrenme tekniği aynı zamanda Audi Presence asistan sisteminin de temel ilkesi.

Audi, bu yöntemi geçtiğimiz Aralık ayında Barselona’da düzenlenen Sinirsel Bilgi İşleme Sistemleri (NIPS) Konferansında da kullanmıştı. Audi Yapay Zeka Teknolojileri’nin (Audi Artificial Intelligence Technologies) araştırma geliştirme çalışmalarını amaçlayan bu konferansta 1.18 ebatta bir model araca uygulanan derin öğrenme tekniği ile model aracın kendi kendine deneme yanılma ile park etmesi sağlandı.

İnsan beynine benzeyen sinirsel ağlar ile çevresini algılayarak bu öğrenmeyi gerçekleştiren model araç sürücünün hareketlerini algılayarak kaydediyor ve kaydettiği bu hareketlerle süreci öğreniyor. Diğer bir anlamda derin öğrenme sürücünün hareketleri algılanarak ve kaydedilerek gerçekleşiyor.

Yapay zekanın otonom sürüşün kurallarını değiştiren bir teknoloji olduğuna inanan Audi, bu konuya destek verebilecek tüm teknoloji firmaları ile işbirliği içinde ve sürekliliği olan Ar-GE çalışmalarıyla geleceğin yapay zekalı sürücüsüz modellerini hazırlıyor.

 

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.