btbilgi

ABD Savunma Bakanlığı’nın yeni başlattığı program, çok ilginç bir ürün peşinde. ABD ordusu, eğitimler sırasında harcanan yüzbinlerce merminin yaratmaya başladığı çevresel etkiye daha fazla kayıtsız kalamadı. Savunma Bakanlığı, doğada çözünebilen ve hatta çiçek açmasını sağlayan yeni bir mermi türü üretilmesi için çalışma yaptırıyor.

Ordunun kullandığı eğitim mermilerinin doğada kendi kendine yokolması için yüzlerce yıl geçmesi gerekiyor. Geçtiğimiz uzun yıllar boyunca kullanılmış mermiler, çürüme yüzünden toprağa zehirli mineraller de aktarabiliyor. Büyük boy top mermilerinin toprağa saplanmaları da, çürüme ve zararlı madde salınım sürecini hızlandırıyor.

ABD ordusuna doğada çözünüp çiçek açan mermiABD Çevre Koruma Kurumu’nun (EPA) verdiği bilgiye göre, 2003 yılında hazırlanmış bir rapor askeri mühimmatın yarattığı toprak zararının 60 bin kilometrekareden fazla alana yayıldığını iddia ediyor. Savunma Bakanlığı bu alanın temizlenmesi için harcanması gerekli paranın 35 milyar dolara kadar varacağını tahmin etmekte. Temizlik işlemleri bir yana bırakılsa bile, bakanlık doğada çözünebilen mermi türünün bir an önce geliştirilmesine önem veriyor.

Savunma Bakanlığı’nın talep ettiği konsept, merminin sadece doğada çözünmesi de değil. Bununla beraber içine biyomühendislik ile tasarlanmış özel bitki tohumları konulmasını da istiyor. Bu bitki tohumları, mermi kullanıldıktan aylar sonra aktive olacak şekilde tasarlanacak. Bitkiler yayılmaya başladıkça, merminin çözünebilir kısımlarının daha hızlı yokedilmesine katkıda bulunacak.

Bakanlık, ordu eğitimlerde kullanılmakta olan 40mm bomba mermilerden 155mm havan mermilerine kadar bir çok mühimmatın bu program dahilinde üretilmesini planlıyor. Fakat ordunun gerçek çarpışmalarda kullandığı mühimmatın dönüştürülmesi ile ilgili bir plan olmadığı da belirtilmiş. Yani bu yeni nesil mermiler sadece ABD ordusu ve müttefiklerinin eğitimlerinde kullanılacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.