btbilgi

Danışmanlık ve araştırma kurumu Boston Consulting Group (BCG), 11 yıldır yapmakta olduğu yenilikçi şirket araştırmalarının 2016 yılı sonuçlarını yayımladı. Sonuçlara göre dünyanın en yenilikçi firmalarında ilk üç sırayı Apple, Google ve Tesla aldı. Washington kökenli araştırma kurumunun listesinde Microsoft dördüncü ve Amazon beşinci sıraya yerleşti.

BCG bu araştırmayı 2005 yılından beri her sene düzenliyor. Araştırma otomotiv, perakende, enerji, finans, sağlık, endüstriyel ürünler, medya/eğlence, teknoloji ve telekom sektörlerindeki şirketler üzerinde yapılıyor. Araştırmada hem tüm incelenen şirketlerin yöneticileri ile yapılan görüşmeler, hem de finansal verilerinin analitik bir karışımı elde ediliyor. Değerlendirmeye sokulan finansal veriler arasında yıllık gelir, kâr, hissedar payları, pazarda büyüme ve Ar-Ge yatırımları gibi bilgiler var. Ayrıca firmaların büyük veri ve sosyal ağ kullanımı ile yenilikçi satınalma aktiviteleri de araştırmaya dahil ediliyor.

Apple firması bu araştırma başladığından beri 11 senedir listenin tepesinde kalmış. Google ise 2005’deki 8. sırası ve 2013’deki 3’lüğünün dışında hep ikinci sırayı korumayı başarmış. Tesla ie 2013’de listeye 41. sıradan girmiş, 2014’de 7. sıraya yükselmiş ve son iki senedir de üçüncülükte.

Bu sene en hızlı yükselen firma ise 19. sıradan 9. sıraya gelen Facebook olmuş. Netflix ise geçen seneki 15. sırasından bu sene 6. sıraya yükselmiş. Listedeki firmaların yüzde 70’i ABD kökenli. ABD dışından yer alan firmaların arasında ilk 50’de Güney Kore’li teknoloji devi Samsung (7. sırada), Japon otomotiv firması Toyota (8. sırada), Alman otomotiv firması Daimler (16. sırada) ve Çin’li akıllı telefon üreticileri Xiaomi ile Huawei de bulunuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.