btbilgi

Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü Boren, TÜBİTAK MAM işbirliği ile bor temelli hidrojen yakıt pili sistemine sahip İnsansız Hava Aracı (İHA) geliştirdi. Bu teknolojinin uygulandığı prototip otomobil ise 1 kg sodyum borhidrür ile 50 km yol katedebiliyor.

Boren, TÜBİTAK MAM işbirliği ile bor temelli hidrojen yakıt pili sistemine sahip İnsansız Hava Aracı (İHA) geliştirdi
Bor temelli hidrojen yakıt pili sisteminin çalışma prensibini gösteren eğitim kiti

Bordan ürettiği hidrojen ile uçan yerli İHA, Enerji Verimliliği Haftası kapsamında, 11-12 Ocak 2017 tarihleri arasında İstanbul’da yapılan 8. Enerji Verimliliği Fuarı’nda sergilendi. İnsansız hava aracı, sodyum borhidrürden hidrojen üretiyor. Üretilen bu hidrojeni kullanan yakıt pili ise elektrik üreterek motoru çalıştırıyor. Yakıt pili de uçak için özel tasarım. Hava soğutmalı kendinden nemlendirmeli yakıt pili sistemi, geliştirilen bipolar plakalar ile membran elektrot üniteleri ile birleştirilerek 200 W güç verecek şekilde üretilmiş.

Tüm sistemleri otomatik hale getirilerek uçuş testleri yapılan İHA’nın güç kaynağı olarak, yaklaşık 4 saat uçuş süresi sağlayacak sodyum borhidrür yakıt sistemi bulunuyor.

Tamamen yerli ve el yapımı olan BorMobil, 1 kg borhidrür ile 50 km yol katediyor. Maksimum hızı 80 km/h, menzili ise 150 km.
Tamamen yerli ve el yapımı olan BorMobil, 1 kg borhidrür ile 50 km yol katediyor. Maksimum hızı 80 km/h, menzili ise 150 km.

Hidrojen yakıtlı elektrikli otomobil ‘BorMobil’
Boren ve TÜBİTAK MAM’ın gerçekleştirdiği çok sayıda projeden bir diğeri ise sodyum borhidrür ile üretilen hidrojeni kullanan yakıt pilli elektrik otomobil üretimi. BorMobil olarak adlandırılan araç, 1 kg borhidrür ile 50 km yol gidebilen elektrikli bir otomobil. Tamamen yerli ve el yapımı olan aracın maksimum hızı 80 km/h, şu anki menzili ise 150 km. BorMobil, 2012 yılında dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın Boren’i ziyaretinde tanıtılmıştı.

Elektrikli araçlara ekstra menzil kazandırıyor
Geliştirilen bu teknolojiler ile özel firmaların ürettiği elektrikli araçların menzilini artırmak da mümkün. Bor temelli yakıt pilinin elektrikli araçların menzilini artırarak, elektrikli araçlara olan talebi desteklemesi hedefleniyor. Mevcut teknolojiler ile 40 kW saat ile 300 km yol gidebilen elektrikli bir aracın menzili, sodyum borhidrürlü yakıt pili ile 150 km daha artırılarak yaklaşık 400 – 450 km’yi tek şarjla tamamlayabilmesi mümkün. Bu projede 5 kW’lık bir yakıt pilinin 4 saat çalıştırılması ile 20 kW saat ilave enerji sağlanıyor. Bu projede kullanılan aracın 1 km yol alabilmesi için ise 40 g sodyum borhidrür yeterli oluyor. Menzilin artırılması için sodyum borhidrür tankının büyütülmesi yeterli oluyor.

100 W gücünde yakıt pili

Şeker kullanarak elektrik enerjisi üreten yakıt pili
Şeker kullanarak elektrik enerjisi üreten yakıt pili

Boren’in katkıları ile TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü bünyesinde gerçekleştirilen bir başka çalışmada 100 W gücünde doğrudan sodyum borhidrürlü yakıt pili üretimi de gerçekleşmiş bulunuyor.

Şekerden elektrik üreten yakıt pili
TÜBİTAK-MAM standında sergilenen bir başka yakıt pili ise şekerden (glikoz) elektrik enerjisi üretiyor. 

 

 

 

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde tamamladı. Fatih Üniversitesi İngilizce MBA programında master derecesini aldı. İş yaşamına BYTE Türkiye dergisinde başladı. Computerworld dergisinde Yazı İşleri Müdürü, Hürriyet Gazetesi'nin e.Yaşam ekinde yardımcı editör olarak görev aldı. Fintek A.Ş. (Ziraat Teknoloji) ve İnnova A.Ş.'de Kıdemli Pazarlama İletişim Uzmanı olarak çalıştı. 2017 Ocak ayı itibarı ile xTRlarge ekibine kıdemli editör olarak katılan Hüseyin Gönüllü evli ve Kerem isimli bir erkek çocuk babasıdır.