btbilgi

Dünyanın ilk tamamen temiz enerji kullanan gemisi, yenilenebilir enerji kaynaklarına dikkat çekmek için bir dünya seyahatine çıkmak üzere. Seyahatine Fransa’nın Brittany bölgesinden başlayacak olan Energy Observer, güç kaynağı olarak sadece güneş, rüzgar ve kendisinin üreteceği hidrojen enerjisini kullanacak.

Energy Observer isimli gemi, hayatına katamaran tipi bir yarış teknesi olarak 1983’de başlamış. 1994’de Jules Verne Kupası’nı kazanan tekne, 2015 yılında Frederic Dahirel, Victorien Erussard ve film yapımcısı Jerome Delafosse’un fikirleri ile yeniden hayat bulmuş. Şu anda son hazırlıkları yapılmakta olduğu bildirilen teknenin, yeni modifikasyonları ile birlikte 5 milyon Euro’ya mal olduğu açıklanmış.

AP’nin haberine göre Energy Observer Fransa’dan başlayacağı yolculuğu boyunca 6 sene boyunca 50 ülkede 101 şehir gezecek. Gittiği şehirlerde çevre bilinci ve temiz enerji konularında bilinç yaratmak için halkın ziyaretine açılacak. Ayrıca teknenin gittiği yerlerde çeşitli gösterilere de katılacağı belirtilmiş.

Temiz enerjili tekne Energy Observer dünya turuna hazırlanıyor
Kaynak: Energy Observer resmi web sitesi

30,5 metre uzunluğundaki teknenin tamamen baştan tasarlanmış enerji sistemi, Fransız kökenli CEA Liten araştırma enstitüsü tarafından hazırlanmış. Teknenin güvertesi güneş panelleri ile kaplı ve iki adet rüzgar türbini hareket sırasında oluşacak rüzgar enerjisini toplayacak. Hidrojen yakıt hücresine enerji sağlamak için ise özel tasarlanmış bir yelken ile elektroliz yöntemine başvuruluyor.

Energy Observer gelecekte sıkça kullanılacağına inanılan hibrid enerji üretim tekniklerinin başarılı bir birleşimi olarak meydana getirilmiş. Projenin yaratıcıları çok heyecanlı olduklarını ve tamamen temiz enerji ile hareket ederek dünyayı gezecek ilk gemi olacağını, bunun gelecek nesiller için umut dolu bir yol açmasını umduklarını iletmişler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.