btbilgi

Slack’in hızlı büyüme trendi biraz yavaşladı. Şirket şimdi daha geniş bir üretkenlik platformu için arayışta. Bu platformun yazılım geliştiricilerin eşi benzeri olmayan uygulamalarını inşa edebileceği, benzersiz kullanım örneklerinin oluşacağı bir platform olması hedefleniyor.

Slack Fund, startup’lara kendi platformunun üzerinde çeşitli araçlar geliştirmeleri için destek olan bir yatırım fonu. Aslında yeni girişimciler için bu platforma atlama yapmanın yolu, başkalarının da bu platformu kullanması ihtiyaç duyulan yeni araçlar için uygulama geliştirmek. Slack’in hafta başında yapmış olduğu duyuru ile, bu ekosistem içinde yer alan 11 şirkete süregelen çalışmaları için fondan yatırım yapıldığı açıklandı.

Temmuz ayında Slack fonundan 14 şirkete 2 milyon USD yatırım yapıldığı duyurulmuştu. Bu yatırımlarla beraber fonun yatırım yaptığı şirket sayısı 25 oldu. Startup’lara yapılan yatırım için fon yetkilileri “Çeşitli iş akışlarını iyileştirmenin yolu doğal olarak, Slack’in mevcut üretim takımlarının uygun olmadığı alanlarda, kod üreterek boşlukları doldurma yoludur” şeklinde bir açıklama yaptı.

Slack Fund, 11 yeni startup şirkete yatırım yapıyor

Firmanın kendisi ise Silikon Vadisi’nde yer alan parlayan girişimcilerden biri. Hızlı büyümesi biraz yavaşlamaya başladığında ışıltısı sönebilir gibi görünüyor. Slack, 2015 yılının sonlarında bir uygulama dizini ile birlikte Slack Fund çalışmasını başlattı. Tüm bunlar yalnızca yazılım geliştiriciler için değil, aynı zamanda araç ekosistemini geliştirmek için de bir çaba idi. Slack 1,25 milyondan fazla paralı kullanıcı ve günlük 4 milyon aktif kullanıcısı ile hala hızlı bir şekilde büyüyor. Ancak, tüm startup’larda olduğu gibi büyümesi kaçınılmaz olarak yavaşladığında daha yaratıcı olmalı.

Slack Fund tarafından açıklanan yeni yatırımlar şöyle listelenmiş:

Statsbot: Mixpanel, Salesforce ve Google Analytics sistemleri ile uyumlu çalışabilen bir analitik botu. Bot sayesinde Slack kullanıcılarının bu sistemlerden çekilen veri veya raporlar hakkında hemen bilgisi oluyor.

SwayFinance: Kullanıcıların Slack’in içinden şirket finans durumu ve gidişat raporlarını görmelerini sağlayacak bir eklenti.

Guru: Slack içinde yapılan konuşmalardan yola çıkarak, içinde arama yapılabilir bir bilgi bankası oluşturma aracı.

Bold: Ekip üyelerinin fikirlerini paylaşması için dahili bir blog. Bold sistemi blogda yazılan her şeyi gerekli kanallara atarak herkesin güncel içeriği görmesini sağlıyor.

Demisto: Slack dahilinde tehlikeli, uygunsuz bir web linki veya dosya paylaşıldığında kullanıcıları uyaran bir araç.

DataFox: Kullanıcıların kendileri için önemli olan şirketlerle ilgil gerçek zamanlı uyarılar almalarını sağlıyor.

Troops: Salesforce verilerini Slack platformu içine taşıyor, böylece veriler aranabiliyor ve otomatik raporlar düzenlenebiliyor.

WorkRamp: Slack üzerinde geliştirilen yeni nesil bir eğitim platformu. Çalışanlara kolay erişim sağlanıyor ve takım eğitimlerinin durumu gözlemlenebiliyor.

Synveroz: Farklı ekiplerin kendi içlerinde ve birbirleri ile sesli iletişmlerini sağlayan bir sohbet sistemi.

Twine: Şirketlerin toplantı odalarına Slack’i taşıyan bir cihaz. Twine cihazını toplantı odasındaki TV veya projektöre takmak yeterli oluyor, ekran ve dosya paylaşımına da imkan veriyor.

Donut: Ekip üyelerini belli aralıklarla kahve eşliğinde küçük toplantılar yapmaya teşvik ediyor, böylece birbirini daha iyi tanımalarını sağlıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.