btbilgi

Henüz yapay zeka (Artificial Intelligence – AI) teknolojisinin etkilerini gerçek hayatta sınırlı şekilde görebiliyoruz. Fakat distopik bilimkurgu filmleri (Matrix, Terminator, TRON vb.) kontrolden çıkmış yapay zeka örnekleri ile dolup taşıyor. Dünyaca ünlü fizikçi Stephen Hawking bu konuda önemli bir uyarı yaptı, Elon Musk ise AI teknolojisini gözaltında tutabilmek için kendisine bu konuda çalışan bir firma satın almıştı. İşte şimdi de iki önemli teknoloji devinin kurucuları bu yönde bir adım atıyorlar.

eBay’in kurucusu Pierre Omidyar ve LinkedIn servisinin kurucu ortaklarından Reid Hoffman, etik yapay zeka araştırmaları alanında çalışan firmaları destekleyecek bir fona 10’a milyon dolar bağışladılar. ‘Yapay Zeka Etiği ve Yönetimi Fonu’ (The Ethics and Governance of Artificial Intelligence Fund) adındaki bu fona Hoffman ve Omidyar dışında ‘Knight Foundation’dan 5 milyon dolar, ‘William and Flora Hewlett Foundation’dan 1 milyon dolar ve Jim Pallotta’dan da 1 milyon dolar bağış geldi.

Şimdiye kadar toplanan 27 milyon dolarlık fon, MIT’nin (Massachusetts Institute of Technology) ünlü ‘Media Lab’ birimi ve Harvard Üniversitesi’nin ‘Berkman Klein İnternet ve Toplum Merkezi’ (Berkman Klein Center for Internet and Society) tarafından yönetilecek. Fonun amacı, yapay zeka araştırmalarının insanlığa zarar vermeden ilerlemesini sağlayacak adımların atılması. Fon aracılığı ile desteklenecek araştırmalar, insan ve makine arasındaki bağlantıyı güçlendirmek amacı güden aktiviteler olacak.

Etik yapay zeka araştırmalarına LinkedIn ve eBay’den fon

Konuyla ilgili bir açıklama yapan MIT Media Lab yöneticisi Joi Ito, kendi geliştirdiğimiz ve eğittiğimiz makinelerin insanlığın başına dert açan önyargılardan uzak tutulması gerektiğini belirtti. Fonun yatırım yapacağı alanlardan biri de yapay zeka uygulamalarının eğitim, taşıma ve suç gibi konularda tarafsız ve adil sonuçlara varmasının sağlanması olacak. Ayrıca sosyal bilimler ve yapay zeka teknolojileri arasındaki açığın da çeşitli incelemeler ile kapatılması hedefleniyor.

10 Ocak tarihinde kurulan fonun henüz hangi kurumlara veya şirketlere yatırım yapacağı bilgisi verilmemiş. Henüz başvurulara da açık olmayan fon ile ilgili, Media Lab ve Berkman Klein Center’ın ayrıntılı bilgileri ilerleyen tarihte vermeleri bekleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.