btbilgi

Güneşten enerji elde etmenin dünya çapında en yaygın metodu fotovoltaik (PV) güneş panelleri kullanmak. Fakat endüstriyel alanda konsantre güneş enerjisi santralleri de hızla yayılıyor. Konsantre güneş enerjisi şimdiye kadar ev kullanımı için fazla büyük ve pahalıydı. Fakat ABD kökenli Jetstream firması bu durumu değiştirip, yenilenebilir enerji alanında farklılık yaratmak istiyor.

Güneş ışınlarını odaklamak antik Çin döneminden beri bilinen bir teknik. Ama modern çağlarda ilk kez 1866 yılında Fransız mucit Auguste Mouchout tarafından bir buhar kazanını ısıtmak için kullanılmış. Biz konsantre güneş enerjisi metodunu en iyi şekilde, Güney illerinde evlerin çatılarında bulunan su ısıtıcı düzeneklerden biliyoruz. Dünya çapında dev güneş enerjisi tesislerinde merkezi kule tipi (CSP-CST), fotovoltaik tip (CPV) ve termal-fotovoltaik tip (CPT) olmak üzere farklı teknikler kullanılmakta.

Konsantre güneş enerjisi Jetstream ile evlere giriyor
Jetstream Newgen test sisemi

Jetstream firması ise bunlardan en pratik olan parabolik çanak teknolojisini evlere getirmek niyetinde. Bu sistemde yansıtıcı çanak ile merkezlenen güneş ışınları, fotovoltaik bir yüzeye düşürülerek elektrik enerjisi üretimi yapılır. Bu tür sistemler yüzde 20-30 arası verimle çalışıyorlar ama hem büyük çanaklar gerektiriyorlar, hem de maksimum verim için gün boyunca güneşi takip eden bir motor mekanizmasına ihtiyaç duyarlar. Bunlar da yüksek maliyet anlamına geldiği için şimdiye kadar sadece endüstriyel örnekler mevcuttu.

Bu firma ise CPV teknolojisini geliştirmiş ve küçültmüş durumda. Jetstream Newgen isimli güneş enerjisi sisteminde, küçük boyda çanaklar arı peteği biçiminde diziliyor. Çanaklardan yansıyan ışınlar firmanın özel patentli ve yüksek verimli PV lenslerine aktarılıyor. Bu özel lensler sadece görülebilen spektrumdaki ışığı değil, daha geniş bir aralıkta ışınım emiyor. Dolayısı ile sistemin verimi normal PV panellerden daha yüksek olarak raporlanmış.

Ev kullanımı için üretilen normal monokristal PV paneller maksimum yüzde 18 civarında verim sağlarken, Newgen sisteminin modülleri testlerde yüzde 44,8 verim göstermiş. Firma ilerleyen yıllarda sistem veriminin yüzde 50’nin üzerine çıkmasını öngörüyor. Ayrıca 3,5 kilowatt’lık bir sistemin 10 bin dolar fiyat ile satılacağı bildiriliyor. Sistem 110v veya 220v güç sağlamak için bir invertör ile beraber geliyor.

İlk olarak ABD’de piyasaya sunulacak Jetstream Newgen için şu anda önsiparişler alınıyor ama ilk teslimatların bir seneden önce yapılamayacağı bilgisi de Extremetech sitesinde verilmiş. Sistemin ilk örnekleri kullanıcının kendi monte edeceği türden (do-it-yourself – DIY) olacak. Fakat firma iki sene içinde kurulum hizmetini de ayrıca sunmak niyetinde.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.